Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

POLITIKË

Postuar: 16/01/2018 - 08:33

Kryeministri, Edi Rama e ka nisur ditën e sotme me videon e përgatitjeve të fundit të itenerarit të artifakteve për 550 vjetorin e Skëndërbeut.

Postuar: 16/01/2018 - 08:00

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim pritet të vënë në zbatim planin B për bllokimin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor.

Postuar: 16/01/2018 - 07:57

Kuvendi ka nisur zyrtarisht procedurat për ngritjen e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor.

Edi Rama: Ilir Meta me dy standarde për reformën në drejtësi, nuk do presim opozitën për organet e gjyqësorit, Presidenti e di se kandidati për kreun e SHISH s’ndryshon

Kryeministri Edi Rama ka lëshuar dje akuza të forta ndaj Presidentit Ilir Meta. Duke folur në një intervistë për gazetaren Ilva Tre në “Ora...

Grupi parlamentar i PD merr vendimin, protesta brenda dhe jashtë Parlamentit, ja kur pritet bojkoti i komisioneve

Partia Demokratike ka vendosur që të përshkallëzojë reagimet ndaj mazhorancës qeverisëse. Ditën e djeshme u mblodh grupi parlamentar demokrat për...

Socialistët paralajmërojnë PD e LSI: Çizmet dhe ulërimat histerike s’kanë lidhje me Parlamentin, shumë shpejt do t’u sekuestrohen pronat e paligjshme

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla lëshoi ditën e djeshme akuza të forta ndaj deputetëve të opozitës. Gjatë seancës së...

Sezoni i ri parlamentar nis me debate, Gramoz Ruçi përplaset me Spahon dhe Bashën, demokratët bllokojnë foltoren

Sezoni i ri parlamentar është çelur me debate mes opozitës dhe mazhorancës. Ashtu si në seancën e fundit plenare të 18 dhjetorit 2017, edhe në...

Ekonomia

Postuar: 16/01/2018 - 08:03

Pas shlyerjes së plotë për ish të përndjekurve që janë gjallë, qeveria mund të anulojë kompensimet për trashëgimtarët, veçanërisht përtej brezit të parë.

Postuar: 15/01/2018 - 16:36

Monedha vendase është dobësuar sot përkundrejt euros, e cila ka shënuar nivelin më të lartë të këmbimit që prej fillimit të qershorit.

Postuar: 14/01/2018 - 10:23

Qeveria ka bërë gati një strategji 3 vjeçare për zhvillimin modern të zonave rurale në të gjithë vendin.

Postuar: 13/01/2018 - 10:34

Pas ndryshimeve në ligjin për shërbimin e call center në vitin 2016, i cili në thelb synonte frenimin e zhvendosjes së këtyre investimeve në vende që nuk janë pjesë e BE, një tj

Opinion / Editorial

10 dimërore për qeverinë

Ky është një vlerësim i bërë nga ata që e shohin Shqipërinë nga jashtë, po për ne shqiptarët ky...

Lexo më shumë →

Zerim të gjërave me botën! Po mes nesh?

Hyri janari dhe prapë po mbarset “mali” i PD. Pas asaj “Pranverë-Verë 2017...

Lexo më shumë →

Koha është e maskarenjve, por Atdheu i shqiptarëve

Politika shqiptare është përfaqësuesja më ekselente e skenave tragjikomike, që nuk i ka parë kurrë...

Lexo më shumë →

Belbëzimi i ndritshëm i violinës së një artisti të madh

Do të mbetet një parabolë artistike e madhe për të dhe familjen e tij, por edhe për ne që e...

Lexo më shumë →

Kur vetëgjyqësia pushton edhe mendjet e njerëzve të drejtësisë

Reforma në drejtësi është kryefjala e dy viteve të fundit, jo vetëm në rrafshin politik, por edhe...

Lexo më shumë →

Aktualitet

Postuar: 16/01/2018 - 08:33

Kryeministri, Edi Rama e ka nisur ditën e sotme me videon e përgatitjeve të fundit të itenerarit të artifakteve për 550 vjetorin e Skëndërbeut.

Postuar: 16/01/2018 - 08:25

Një ngjarje e rëndë është shënuar në fshatin Gjormë të Vlorës, ku dy persona janë vrarë me armë zjarri. Vrasja e dyfishtë ka ndodhur në orët e mbrëmjes së djeshme.

Postuar: 16/01/2018 - 08:22

Prej 30 vitesh konsiderohej e zhdukur po sëmundja e fruthit është rishfaqur në popullatën shqiptare.

Postuar: 16/01/2018 - 08:18

Një bankë e nivelit të dytë, e cila ndodhet brenda ambienteve të Hipotekës së Tiranës, ka rënë pre e grabitjes mesditën e djeshme nga autorë të armatosur dhe me maska, të cilët

Postuar: 16/01/2018 - 08:06

Presidenti turk Reçep Tajip Erdogan paralajmëroi dje SHBA se po “luan me zjarrin” në lidhje me krijimin dhe trajnimin e forcës kurde të sigurisë në kufirin jugor të

 

Shtypi i Ditës

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS | Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bota

Postuar: 16/01/2018 - 08:06

Presidenti turk Reçep Tajip Erdogan paralajmëroi dje SHBA se po “luan me zjarrin” në lidhje me krijimin dhe trajnimin e forcës kurde të sigurisë në kufirin jugor të vendit të tij.

Tronditet bota muzikore, vdes solistja irlandeze e  Cranberries, Dolores O'Riordan

Postuar: 15/01/2018 - 20:33

Këngëtarja e grupit të njohur irlandez Cranberries, Dolores O'Riordan ka vdekur sot papritur në një hotel në moshën 46 vjeçare, njoftoi publicisti i saj. 
PE i jep një shans Italisë për të marrë agjencinë e ilaçeve të BE

Postuar: 15/01/2018 - 20:06

Edhe pse shanset duken të pakta, anëtarët italianë të Parlamentit Evropian kanë një tjetër shans për të ndaluar kalimin e agjencisë së lakmuar të medikamenteve të BE në Amster
Itali, Matteo Salvini: Të rihapen dhe taksohen shtëpitë publike

Postuar: 15/01/2018 - 19:55

Matteo Slavini, lider i të djathtës radikale të Italisë, në koalicion me Silvio Berlusconi, propozoi sot rihapjen dhe taksimin e shtëpive publike për t’i dhënë fund pros

Rajoni

Serbi, gjykata dënon tetë ish-ushtarë për masakrën e kroatëve në Vukovar

Postuar: 15/01/2018 - 18:32

Gjykata e apelit të Beogradit ka dënuar sot me një total prej 101 vite burg, tetë ish-ushtarakë serbë të Mbrojtjes  Territoriale të Vukovarit, asokohe pjesë e ushtrisë së Jugosllavisë, për vrasjen masive të rreth 200 kroatëve në fshatin Ovcara, pas rënies së Vukovarit në lindje të Kroacisë në 1991.
Raporti i BE: Serbia, Mali i Zi do anëtarësohen në 2025

Postuar: 15/01/2018 - 18:12

Mali i Zi dhe Serbia duhet të jenë gati për anëtarësim në Bashkimin Evropian më 2025, ndërsa Shqipëria, Bosnja, Kosova dhe Maqedonia, duhet të përparojnë ndjeshëm në rrugën e
Përkujtohen viktimat e masakrës së Reçakut

Postuar: 15/01/2018 - 17:20

Në komunën e Shtimjes në Kosovë, është mbajtur sot një akademi përkujtimore për Reçakun, ku 19 vjet më parë, forcat serbe patën vrarë 45 civilë shqiptarë.
Incident në Shkup, rrahje masive mes tifozëve maqedonas dhe atyre shqiptarë

Postuar: 15/01/2018 - 16:50

Një incident në një ndeshje basketbolli ka ndodhur të dielën në Shkup mes disa tifozëve maqedonas dhe një grupi shqiptarësh.

Shëndeti

Postuar: 15/01/2018 - 21:05

Kamomili është një çaj të cilin e përdorim gjithmonë kur kemi nevojë për qetësi dhe relaksim. Ai është një bimë me lule të butë e të bardhë e cila na qetëson, relakson, dhe e qetëson stomakun, por edhe shumë më tepër.

Postuar: 15/01/2018 - 20:54

Prej 30 vitesh konsiderohej e zhdukur po sëmundja e fruthit është rishfaqur në popullatën shqiptare.

Postuar: 15/01/2018 - 09:52

Mëngjesi është vakti i parë dhe konsiderohet shumë i rëndësishëm për pjesën tjetër të ditës.

Postuar: 15/01/2018 - 09:05

Mpirja e dorës së majtë mund të jetë tregues infarkti, por edhe e sulmit në tru, posaçërisht nëse mpihet gishti i unazës.