Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

POLITIKË

Postuar: 26/05/2018 - 11:39

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka nisur fjalimin e tij para shqiptarëve që i janë bashkuar opozitës në protestë kundër qeverisë së Edi Ramës.

Basha tha se nuk kërkon rrëzimin e qeverisë por shkëputjen e saj nga krimi.

Postuar: 26/05/2018 - 11:34

E ka nisur me vargjet e poetit të Rilindjes,Naim Frashëri fjalimin e tij në protestë kreu i PD Lulzim Basha.

Postuar: 26/05/2018 - 11:33

Pas daljes nga selia e LSI duke u drejtuar për në bulevard ku iu bashkua protestuesve të opozitës, Monika Kryemadhi është shprehur edhe një herë se “largim i Edi Ramës do

Protesta e opozitës, Berisha: Rama ia ka mbathur në tunelet e Skraparit

Ish kryeministri Sali Berisha është bashkuar në bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’ protestës së opozitës para Kryeministrisë.  Berisha...

Xhafaj i hapi sfidë për audipërgjimin, Lulzim Basha i jep përgjigje

Ditën e djeshme ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj tha se do japë dorëheqjen nëse audio-përgjimi me në qendër vëllain e tij Agron Xhafaj del i...

Berisha nuk shkon në seli, del nga shtëpia për në protestë

Opozita ka nisur protestën e saj kundër qeverisë së Edi Ramës. Në pamjet është edhe ish kryeministri Berisha i cili është drejtuar për në protestë...

Kryemadhi: Largimi i Edi Ramës do t’i japë shpresë Shqipërisë

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi në nisje të protestës së opozitës deklaron se Rama duhet të largohet. Sipas saj largimi i Ramës dhe Xhafajt është...

Ekonomia

Postuar: 26/05/2018 - 07:50

Linjat e transportit publik në qytete do të shtohen. Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri ka firmosur ditët e fundit një udhëzim, nëpërmjet të cilit mësohet se së shpejti do të shtohen plot 46 linja të reja ndërqytetëse.

Postuar: 26/05/2018 - 07:50

Moti me reshje të vazhdueshme gjatë periudhës janar-prill të këtij viti ka sjellë prodhim mjaft të rritur të energjisë elektrike.

Postuar: 26/05/2018 - 07:16

Banka e Shqipërisë llogarit dhe publikon kursin zyrtar të këmbimit.

Postuar: 25/05/2018 - 13:36

Monedha e përbashkët ka shënuar sërish rënie në tregun e brendshëm gjatë ditës së sotme, ndonëse ritmet e nënçmimit janë ngadalësuar në krahasim me ditët e mëparshme.

Opinion / Editorial

Strategji e re parlamentare, vijnë, shajnë dhe ikin

Strategji e re opozitare. Vijnë, shajnë, bërtasin. Ikin...Taktikë e mirëllogaritur. E drejtpeshuar...

Lexo më shumë →

Thjesht "shqiptarizëm folk egoist" për pushtet!

Tanimë është retorikë e panevojshme të thuash se protesta në demokraci është limfë e duhur e saj!...

Lexo më shumë →

“Babalet”, “bilbilat” dhe “debilat”!

“Babalet” tashmë e kanë gjetur metodën e punës së tyre. Ata, për realizimin e qëllimeve...

Lexo më shumë →

Protesta si nevojë dhe nevojtarët e protestës

Protestat në çdo kohë e shëndoshin demokracinë. Sepse kërkojnë korrigjimin e shenjestrës së...

Lexo më shumë →

Një “urim” i patretur për kryeministrin Rama!

E tha Dritëroi ynë i madh: E vërteta është një, por ne jemi shumë…Prandaj i kapërcen kufijtë...

Lexo më shumë →

Aktualitet

Postuar: 26/05/2018 - 11:38

Pak minuta pasi ka nisur të flasë kryetari i PD-së, Lulzim Basha, është shënuar edhe incidenti i parë në protestë.

Një grua është shoqëruar nga policia për tu larguar, teksa më parë kishte sharë efektivët e policisë.

Postuar: 26/05/2018 - 11:27

Nga sheshi “Skënderbej” dhe rrugët e tjera vijon marshimi qytetarëve të mbërritur nga rrethet dhe zonat e ndryshme të Tiranës.

Postuar: 26/05/2018 - 11:15

Këto janë disa  nga pamjet që na vijnë nga protesta e sotme e cila sapo ka nisur.Gazetarët tanë në terren raportojnë se njerzit janë akoma duke u mbledhur.

Postuar: 26/05/2018 - 11:06

Në tubimin e sotëm para Kryeministrisë opozita ka zgjedhur disa mënyra për të protestuar.

Postuar: 26/05/2018 - 11:00

Protesta e opozitës është gati për të filluar. Ndërsa protestuesit po mblidhen në bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’ forca të shumta policia po monitorojnë zonën.

 

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS | Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bota

Postuar: 26/05/2018 - 10:40

Në Zvicër po regjistrohet një përqindje papunësie aq e ulët sa që është e barazvlefshme me punësimin e plotë.

Postuar: 26/05/2018 - 10:22

Një grua vdiq pas kafshimit nga gjarpri. Vajza e porsalindur e saj humbi gjithashtu jetën për shkak se piu qumështin e helmuar të së ëmës.

Postuar: 26/05/2018 - 09:21

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se është gati të angazhohet në dialog me Shtetet e Bashkuara.

Postuar: 26/05/2018 - 08:31

Në Hauai, vullkani Kilauea vijon të dhurojë spektakël dhe të ngjallë frikë për shkak të shpërthimeve të fuqishme.

Rajoni

Postuar: 25/05/2018 - 21:11

Një ngjarje e rëndë ka tronditur ditën e sotme qytetin e Prizrenit ku një adoleshente është hedhur nga kati i tetë i pallatit, duke gjetur vdekjen e menjëhershme.

Kurti: Haradinaj të jap dorëheqje, ose le ta testojë besimin në Kuvend

Postuar: 25/05/2018 - 15:51

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha sot se gjendja në vend nuk mund të vazhdojë dhe se qeveria nën udhëheqjen e Ramush Haradinajt duhet të jap dorëheqje.
Maqedoni, Sela i kërkon Ahmetit debat

Postuar: 25/05/2018 - 15:46

Duke u nisur nga debati historik pas 18 viteve mes kryetarëve të partive politike më të mëdhaja maqedonase Hristijan Mickoski dhe Zoran Zaev, kjo sfidë ka nisur të hapet si te
Vuçiç serbëve: Mos prisni më mirë për Kosovën, do të jetë vështirë

Postuar: 25/05/2018 - 15:43

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka vazhduar sot ankesat e tij me popullin serb për Kosovën, duke thënë se  nuk po përmbush detyrimet nga Marrëveshja e Brukselit, dh

Shëndeti

Postuar: 26/05/2018 - 10:54

A duhet ngrënë lëkura e peshkut? Mësojeni njëherë e mirë.

Në rastin e peshkut kur ne i lyejmë me miell dhe i skuqim, një sasi e yndyrës së ”mirë” që ne duam oksidohet!

Atëherë…?

Postuar: 26/05/2018 - 09:30

Nuk ka rëndësi nëse e keni blerë së fundmi servisin e ri të ngrënies apo hekurin e rrobave, mungesa e përdorimit të tyre dhe lënia për një kohë të gjatë në një ambient të lagësh

Postuar: 26/05/2018 - 08:35

Problemet me mbipeshën janë të përhapura kudo në të gjithë botën, si pasojë e jetës sedentare dhe një ushqyerje jo të shëndetshme.

Postuar: 26/05/2018 - 08:26

Trangulli është një nga perimet që sjell më shumë freski në gatime. Por freskia nuk është e vetmja arsye përse kastraveci duhet konsumuar rregullisht.