Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

POLITIKË

Postuar: 17/03/2018 - 18:57

Pas akuzave të kryetares së bashkisë së Shkodërs Voltana Ademi e cila tha se qeveria nuk ka ndihmuar banorët e përmbytur, Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka i është kundërpërgjigjur se përmbytja nxori në pah problemin e pastrimit të kanaleve kulluese të cilat u bllokuan nga mbetjet e pa pastruara nga bashki

Postuar: 17/03/2018 - 18:47

Pasi u vu në qendër të vëmendjes së mediave dhe akuzave të politikës në vendin shkrim i revistës ‘’Mother Jones” ku flitet për lobimin e PD-së në SHBA kreu i L

Postuar: 17/03/2018 - 18:36

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj thotë se ngritja e Komisionit Hetimor për rastin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, dhe aktivitetin e kultivimit të dro

Fran Frrokaj në pranga, Manjani: Arrestime politike të njëanshme

Ish-Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani i ka dalë në mbrojtje kryetarit të arrestuar të bashkisë Lezhë Fran Frrokaj i akuzuar për mashtrime me pronat...

Vasili: Reforma në energji dëmtoi të varfrit, Rama u heq edhe ndihmën ekonomike

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili i kujton kryeministrit Rama, raportin e Bankës Botërore, për të varfërit në Shqipëri. Vasili në një...

Përçahet LSI, largime masive, këshilltarët në Vlorë i bashkohen PS

Pas ikjes së këshilltarëve në Belsh, Fier, Gjirokastër e Elbasan, LSI-së i janë larguar edhe katër këshilltarë të tjerë në Vlorë. Bëhet fjalë për...

“Vetëm Bashës i ndodh që një rus i paguan 150 mijë dollarë”, Balla ironizon kreun e PD

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla nëpërmjet një deklaratë për shtyp kërkoi nga kreu i PD-së, Lulzim Basha disa sqarime. Balla i është...

Ekonomia

Postuar: 17/03/2018 - 16:08

Në datë 6 Mars 2018 u bë takimi midis Delegacionit të Republikës së Serbisë të kryesuar nga Ministri i Bujqësisë, Pyjeve dhe Menaxhimit të Ujërave dhe  delegacionit Shqiptar të kryesuar nga Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Niko Peleshi.

Postuar: 17/03/2018 - 07:46

I nstitucionet shtetërore vijojnë të krijojnë detyrime të reja, me fatura punimesh të papaguara për firmat e ndërtimit apo mirëmbajtjes së rrugëve, mospagim të TVSH në formë rim

Postuar: 16/03/2018 - 07:42

Draft ligji “Për kontabilitetin dhe pasqyrat financiare” është depozituar në Kuvend, duke hapur kështu rrugën për diskutimet në komisionet parlamentare dhe më pas, m

Postuar: 15/03/2018 - 07:53

Tatimet u kanë kujtuar bizneseve se afati I fundit mbi dorëzimin e deklaratës së pagesës së tatimit fitimit dhe pasqyrave financiare për vitin fiskal 2017 është data 1 prill, pa

Opinion / Editorial

“Bamirësit”, sa dorëlëshuar me njerëzit e drejtësisë

Shqiptarët janë popull bamirës. Humanizmi është tipari ynë. Tradita për t`u qëndruar pranë njerëzve...

Lexo më shumë →

Marrëveshja, grekët, çamët

Kur vjen një moment historik, gjërat nisin të ndryshojnë për mirë, sidomos për ato vende dhe kombe...

Lexo më shumë →

Pasi shpërdoruan median e lirë, akuzojnë lirinë e medias në rrjet!

J anë kapur keq sot modelet e oligarkisë mediatike, sigurisht shërbëtore e oligarkisë financiare...

Lexo më shumë →

Sa shumë shënjestra të gabuara, zonja Kryemadhi!

“Gabova. E di që vite më vonë do më shajnë nipat e mbesat që nuk e qëllova drejt e në ballë...

Lexo më shumë →

Dora që nuk kafshohet, puthet!

Është rasti i parë në historinë e kombeve që, pasi kërcënojnë njeri-tjetrin me luftë, të ndodhur në...

Lexo më shumë →

PROMOCION

Ja si përfiton biznesi lokal nga bashkëpunimi me markat e suksesshme ndërkombëtare

Themeluar 85 vite më parë mbi një ide sa të thjeshtë aq edhe efektive, e cila bazohet në bashkëpunimin me përfitim të përbashkët, Spar International vazhdon...

Lexo më shumë →

Aktualitet

Postuar: 17/03/2018 - 22:38

Nga sot shtrihet edhe në zonën B projekti i parkimit me pagesë në rrugët e sheshet e qytetit

“Tirana Parking”, agjencia që monitoron rrugët e destinuara për parkim publik njofton se dhjetë rrugë të kësaj zone, nga sot do të jenë me pagesë. 

Postuar: 17/03/2018 - 22:32

Nusja që kishte vrarë vjehrrën në Tiranë, por që më pas kjo vdekje ishte përcjellë si e ardhur nga shkaqet natyrore, bëri që katër persona të përfundonin në pranga javën e

Postuar: 17/03/2018 - 21:26

Prej disa ditësh forcat e ushtrisë qëndrojnë në gadishmëri për të përballuar çdo emergjencë të mundshme edhe pse fatmirësisht ka pasur vetëm një rast të tillë.

Postuar: 17/03/2018 - 20:52

Avokat i njohur Spartak Ngjela ka komentuar ngjarjet më të fundin në Maqedoni, pas miratimit të ligjit për gjuhën shqipe.

Postuar: 17/03/2018 - 20:33

Një adoleshent në Tiranë është kapur me një sasi lënde narkotike në shkollë. S

 

Shtypi i Ditës

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS | Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bota

Postuar: 17/03/2018 - 21:45

10 persona humbën tragjikisht jetën këtë të premte, pasi një avion i vogël përfundoi në një shtëpi në Filipine, duke shuar një familje të tërë, teksa këta të fundit po drekonin.

Avioni 6 vendësh, Piper PA-23 u rrëzua në Plaridel, pranë kryeqytetit Manila, pak kohë pasi ishte ngritur në ajër.

Postuar: 17/03/2018 - 21:16

Rreth tri orë përpjekje në det të hapur u janë dashur disa peshkatarëve për të neutralizuar një peshkaqen që u kishte mbetur në rrjeta, gjatësia e të cilit ishte rreth 3 metra d

Ambasadori rus: Britania po i fsheh informacionet rreth Skripalit

Postuar: 17/03/2018 - 15:52

Ambasadori rus në Londër, Aleksandër Jakovenko tha sot se ka marrë një shkresë diplomatike, ku deklarohet se ish-spiuni Sergei Skripal dhe vajza e tij Julia, janë në gjendje k

Postuar: 17/03/2018 - 09:58

Rriten tensionet midis Rusisë dhe Britanisë së madhe.

Rajoni

Postuar: 17/03/2018 - 17:40

Të paktën 14 migrantë, përfshirë edhe fëmijë, kanë vdekur pasi anija me të cilin po udhëtonin rreth 20 persona është fundosur në Detin Egje, ka njoftuar sot policia greke.

Vuçiç: BE do duhej ta kushtëzonte Kosovën me asociacionin, për liberalizimin e vizave

Postuar: 17/03/2018 - 15:51

“Më shumë se pesë vjet u përpoqëm në çdo mënyrë që të arrijmë një mirëkuptim dhe ta zgjidhim nyjën e Kosovës”, tha kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiç.
Thaçi e Vuçiç më 23 mars marrëveshje për energjinë dhe Asociacionin

Postuar: 17/03/2018 - 15:47

Udhëheqësit e Kosovë dhe të Serbisë prite të takohen në fund të javës së ardhshme në Bruksel në përpjekje për të arritur marrëveshje për energjinë, asociacionin, lirinë e lëvi
Plumb në zarf për Kotzias, alarmohet qeveria greke

Postuar: 17/03/2018 - 15:46

Gazeta greke “Ta nea” tha sot se pak para vizitës në Shkup të Ministrit të Jashtëm grek Nikos Kotzias, ai përsëri ka marrë një letër kërcënuese me plumb për shkak

Shëndeti

Postuar: 17/03/2018 - 22:45

Sot dhe ditët në vazhdim mos bëni më vetëm kontrollet rutinë. Ju duhet të shikoni edhe për shenjat apo ndryshimet e çuditshme në trupin tuaj. Këtu janë disa që ne i neglizhojmë shpesh:

10 shenjat që mund të jeni të prekur nga kanceri

Postuar: 17/03/2018 - 22:08

Nëse po kaloni një ditë të keqe, akullorja, picat dhe ëmbëlsirat duket se janë ushqimet më të mira që mund t’ju ngrenë humorin!

Postuar: 17/03/2018 - 21:48

Paralajmërimet e përhershme të shkencëtarëve për rrezikun e marrjes së trans-yndyrave nëpërmjet ushqimit nuk janë pa arsye a e keni ditur që me ndalimin e përdorimit të trans-yn

Postuar: 17/03/2018 - 21:05

Mungesa e gjumit të mirë mund të shkatërrojë jetën tuaj seksuale, t’ju bëjë më pak produktiv në punë dhe të rrisni nivelin tuaj të stresit.