Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

POLITIKË

Postuar: 19/01/2018 - 18:13

Një emigrant shqiptar në Belgjikë denoncoi përmes rrjetit social “Facebook” se ambasada shqiptare në Bruksel nuk vendosi lule në përmendoren e Gjergj Kastriot Skënderbeut në këtë vend.

Postuar: 19/01/2018 - 17:53

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka reaguar për parrullat antishqiptare në Manastir.

Postuar: 19/01/2018 - 17:01

Kreu demokrat Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale një video në kuadër të përgatitjejeve të opozitës për protestën e 27 janarit që do të mbahet në Tiranë.

Takimi me Bushatin, mbërrin në Korçë Kotzias

Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias ka mbërritur në Korçë, ku pritet të nisë edhe takim 3 ditorë me homologun e tij shqiptar Dimir Bushati....

Akuza e Finos për presionin e Bashës mbi gjykatën, reagon PD: Është shpifje

Partia Demokratike ka reaguar ndaj akuzave të Bashkim Finos se opozita po bën presion në Gjykatë për regjistrimin e 12 shoqatave që do të votojnë në...

Nënkomisioni për anëtarët e KLGJ e KLP, Bylykbashi: Kriteret shtrënguese cenojnë procesin

Gjatë ditës së sotme është mbledhur edhe nënkomisioni për zgjedhjen e anëtarëve të KLGJ e KLP. Nënkryetari i komisionit Ad-hoc Oerd Bylykbashi gjatë...

Të burgosurit e Lezhës në grevë urie? Ministria e Drejtësisë sqaron situatën

Ministria Drejtësisë njofton se situata e krijuar në burgun e Lezhës është normalizuar. Pak ditë më parë disa të burgosur të veçantë të një seksioni...

Ekonomia

Postuar: 19/01/2018 - 17:12

Ministri për Infrastrukturën dhe Energjinë Damian Gjiknuri publikoi në faqen e tij në rrjetin social Facebook disa nga fotot e projektit ku krijohet qartësisht ideja sesi është menduar aeroporti i Vlorës.

Postuar: 19/01/2018 - 15:56

Ka nisur hetimi për 72 persona pas një dëmi të madh që i kanë shkaktuar arkës së shtetit.

Postuar: 19/01/2018 - 15:41

Leku ka forcuar pozitat ndaj euros dhe dollarit në tregun e këmbimit valutor, duke risjellë monedhën kombëtare në pozicion të rikuperuar pas humbjeve që shënoi në fillim të muaj

Postuar: 19/01/2018 - 08:06

Qeveria mbetet e vendosur të ulë borxhin publik por objektivi për të prekur një nivel nën 60 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto nuk do të jetë së afërmi.

Opinion / Editorial

Torviolli, “hajdutët e kuajve” dhe leksioni që morën të gjithë

Torviolli është beteja e famshme e parë e Gjergj Kastriotit Skënderbeut, Lidhjes së Shqiptarëve që...

Lexo më shumë →

BE, mes pragmatizmit serb dhe idealizmit shqiptar

Në një konferencë të fundit, ministri Bushati përmendi se në shkurt prezantohet Strategjia e...

Lexo më shumë →

Ramën nuk duan ta lënë ta rilindë Shqipërinë

Në këto 27 vjet demokraci, shoqëria Shqiptare është shkatërruar e rrënuar nga të gjitha vlerat e...

Lexo më shumë →

Kujdes urrejtjes vëllavrasëse!

Nga paslufta e deri më sot, asnjëherë Kosova nuk ka qenë në situatë më të tendosur politike, më e...

Lexo më shumë →

Një sforcim pa precedent, për të liruar drejtësinë nga të korruptuarit!

Ish prokurori i Arizonës, por dhe për 19 vite si gjykatës i Gjykatës së Lartë të kontesë Pima në...

Lexo më shumë →

Aktualitet

Postuar: 19/01/2018 - 18:31

Një qytetar në Tiranë ka denoncuar në polici, pasi disa persona të paidentifikuar kanë hyrë në adresën e tij elektronike dhe kanë devijuar një transfertë.

Sipas kallëzimit që është bërë, qytetari i pretendon se i është shkaktuar një dëm ekonomik.

Njoftimi i policisë

Postuar: 19/01/2018 - 18:20

Bashkia e Tiranës ka nisur shpërndarjen e kartave të rezidentit për qytetarët të cilët përfitojnë parkim pa pagesë të automjetit në zona të ndryshme të qytetit.

Postuar: 19/01/2018 - 18:02

Arrin në 20 numri i të prekurve nga virusi i fruthit në vendin tonë.

Postuar: 19/01/2018 - 17:39

Avokati Spartal Ngjela e ka cilësuar ngritjen e KLP dhe KLGJ-së fundin e politikanëve të korruptuar.

Postuar: 19/01/2018 - 17:25

Një grua në Vlorë është larguar nga banesa prej ditësh duke braktisur dy fëmijët e saj”.

 

Shtypi i Ditës

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS | Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bota

Gjermani, tetë të vdekur nga stuhia, miliona euro dëme

Postuar: 19/01/2018 - 17:38

Autoritetet në Gjermani kanë bërë të ditur se stuhia e fundit që ka përfshirë pjesën veriore të këtij vendi, ka lënë të vdekur së paku tetë persona.
 
Stuhia e emëruar Friederike, ka zbarkuar të enjten me erëra prej 130 kilometrash në orë.
 
Fushata Itali, kërkohet denoncimi i lajmeve të rreme elektorale

Postuar: 19/01/2018 - 16:35

Qeveria italiane ka nisur shërbimin online për zbulimin dhe penalizmin e lajmeve të rreme, për të cilat ekspertët thonë se po bëhet një fenomen shqetësues.
Francë, policia përplaset me rojet e burgjeve në grevë

Postuar: 19/01/2018 - 16:06

Policia franceze lëshoi sot gaz lotsjellës për të shpërndarë grupe protestuesish grevistë të sindikatës së personelit të burgjeve, të cilët janë në ditën e katërt të grevës ko
Franca refuzon idenë britanike për urë automobilistike në kanalin e Calais

Postuar: 19/01/2018 - 15:52

Franca refuzoi sot me mirësjellje idenë e ministrit të jashtëm britanik Boris Johnson për ndërtimin e një tuneli gjigant në ngushticën detare mes dy vendeve, duke thënë se meg

Rajoni

Vuçiç nesër në Kosovë, ky është programi i vizitës

Postuar: 19/01/2018 - 18:20

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç do të qëndrojë nesër në Kosovë.
 
Sipas komunikatës së Presidencës serbe, është planifikuar që vizitën ai ta nisë te manastiri i Banjskës.
 
Mali i Zi, zgjedhjet presidenciale caktohen më 15 prill

Postuar: 19/01/2018 - 17:35

Kryetari i Parlamentit të Malit të Zi, Ivan Brajoviç, ka shpallur sot se më 15 prill do të mbahen zgjedhjet presidenciale, ndërsa rundi i dytë do të mbahej pas dy javësh, nëse
Hahn: Mali i Zi dhe Serbia, më afër BE-së

Postuar: 19/01/2018 - 15:48

Komisioneri i BE për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johannes Hahn tha sot se Serbia e Mali i Zi me gjasë do të jenë vendet e ardhshme që do të integrohen në Bashkimin Evropian,
Funerali i madh në Beograd për liderin e vrarë të serbëve të Kosovës

Postuar: 18/01/2018 - 19:49

Qindra dashamirës morën pjesë dje në funeralin në varrezën qendrore të Beogradit, për liderin e serbëve të Kosovës, Oliver Ivanoviç, vrasja provokative e të cilit  ka aca

Shëndeti

Postuar: 19/01/2018 - 14:14

Keni patur një ditë të lodhshme e të ngarkuar dhe kjo ju ka sjellë dhimbje koke? Ajo që ne ju sugjerojmë është të mbani gjithmonë me vete vaj livande. Livanda është një barishte e mrekullueshme aromatike që qetëson mendjen.

Postuar: 19/01/2018 - 13:27

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë.

Postuar: 19/01/2018 - 12:01

Është e qartë se ngrënia dhe jetesa e shëndetshme ndikojnë shumë në jetëgjatësinë e njeriut.

Postuar: 19/01/2018 - 10:57

Shumica prej nesh janë të vetëdijshëm, përsa i përket vlerave dhe vitaminave që mbart veza.