Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

POLITIKË

Postuar: 23/06/2017 - 19:04

Kryedemokrati Luzlim Basha ka sulmuar sot nga Durrësi kryebashkiakun e qytetit bregdetar, Vangjush Dako.

Basha pohoi se vota e qytetarëve duhet të shkojë për ekonominë dhe jo për betonin e Vangjush Dakos.

Postuar: 23/06/2017 - 18:59

Ditën e stome, me vendim qeverie, Edi Rama miratoi 103 milion lekë të reja (rreth 772 mijë euro) për restaurimin e ish-godinës së Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artisëve, me qëllim

Postuar: 23/06/2017 - 18:33

Departamenti i Administratës Publike ka rrëzuar sot urdhrin e Ministres së Arsimit dhe Sportit Mirela Karabina për pezullimin nga puna të Sekretarit të Përgjithshëm të MAS, Plar

"Je nipi ynë”, ja si i përgjigjet Rama himariotes

Teksa po flsite në Himarë një grua e ndërpret kryemnistrin Rama duke i thënë  “Je nipi ynë Edi Rama!”, ka thënë ajo. “E di që...

Tritol në zyrën elektorale, reagon dega e LSI në Durrës

Pas ngjarjes të ndodhur ditën e sotme në Durrës, ku ju vu tritoli një zyre elektorale të LSI-së, ka ardhur reagimi i degës së LSI-së së qytetit...

VIDEO/ Tom Doshi shpërndan pako me ndihma në Shkodër për Bajram: Ndaç më votoni, ndaç jo

Kandidati për deputet në Shkodër Tom Doshi u ka shpërndarë pako me ndihma ushqimore qytetarëve. Një ditë më parë Doshi tha se i shpërndan këto ndihma...

Koordinatori i mbetur jashtë listave të PD, thirrje shqiptarëve të votojnë numrin 6

Koordinatori i PD Dritan Shano edhe pse u la jashtë listave për kandidatë përm deputetë, u bën thirrje shqiptarëve të votojne numrin 6.  ...

Ekonomia

Postuar: 23/06/2017 - 14:54

Çmimet e naftës shënuan rritje ditën e djeshme.

Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, u rritën me 6 cent dhe u tregtuan me 42.59 dollarë për fuçi, duke lënë pas nivelin e tyre më të ulët që shënuan ditën e djeshme.

Postuar: 23/06/2017 - 08:04

Situata e vështirë hidrike e ka detyruar Operatorin e Shpërndarjes së Energjisë Elektrike të hapë me shpejtësi procedurat për të nisur importet e energjisë.

Postuar: 23/06/2017 - 08:02

Tregtia e produkteve të falsifikuara po lulëzon me shpejtësi.

Postuar: 22/06/2017 - 08:13

Shqipëria renditet në vendin e 52 në Indeksin e Progresit Social 2017, publikuar dje nga “Social Progress Imperative”.

Postuar: 22/06/2017 - 08:12

Komisioni i Prokurimit Publik është mbytur nga dosjet e ankimimeve në 6 muajt e parë të këtij viti.

Opinion / Editorial

Çfarë do të prodhojë vota e 25 qershorit?

 Një fushatë elektorale me shumë takime miqësore dhe me sharje të pakuptimta, bile edhe brenda...

Lexo më shumë →

Turqia mike e Shqipërisë, por byrekun e çon në Serbi!

Turqia mike e Shqipërisë, por byrekun e çon në Serbi!Ka ngjallur reagime të ndryshme intervista...

Lexo më shumë →

Revolucioni dixhital dhe SAI-t

Në datat 31 maj-02 qershor 2017, në Vjenë u mbajt Simpoziumi i 24-t i Përbashkët OKB-INTOSAI, me...

Lexo më shumë →

Ajnshtajni, vogëlushja Kejdi dhe gjithë vogëlushët e politikës

Një debat shterpë për reformën arsimore, si nga ana e vogëlushes Kejdi, që ende nuk ka hequr "...

Lexo më shumë →

Aktualitet

Pishina në Turqi: Tre fëmijë mes pesë të vdekurve nga rryma elektrike

Postuar: 23/06/2017 - 18:50

Tre fëmijë ishin mes pesë njerëzve që vdiqën pak më parë nga rryma elektrike në një park pishinash në veriperëndim të Turqisë.

Postuar: 23/06/2017 - 18:44

6 vite burg është dëninimi për 25-vjeçarin shqiptar Ardit Jakimi, që rrëmbeu priftin Antonio Pisani në kishën Sant’Anna në Itali, natën e 18 dhjetorit në vitin 2015.

Postuar: 23/06/2017 - 18:15

Policia ka shpallur në kërkim një grua të re, 23 vjeç. Kallëzimi ndaj të resë është bërë nga bashkëshorti i saj.

Postuar: 23/06/2017 - 17:35

Një defekt në avionin e linjës ajrore “Albawings” ka sjellë anulimin e fluturimit nga aeroporti “Nënë Tereza” në drejtim të Firenzes, Itali.

Postuar: 23/06/2017 - 17:02

Dy persona, mes të cilëve edhe piloti, kanë humbur jetën në Greqi, pas rrëzimit të një helikopteri civil.

 

Shtypi i Ditës

Bota

Pishina në Turqi: Tre fëmijë mes pesë të vdekurve nga rryma elektrike

Postuar: 23/06/2017 - 18:50

Tre fëmijë ishin mes pesë njerëzve që vdiqën pak më parë nga rryma elektrike në një park pishinash në veriperëndim të Turqisë.
SHBA: Separatistët në Ukrainë ushtrojnë dhunë ndaj monitoruesve

Postuar: 23/06/2017 - 17:45

Zyrtarë të Shteteve të Bashkuara  kanë akuzuar separatistët e mbështetur nga Rusia në pjesën lindore të Ukrainës, se po ndërmarrin fushatë të “dhunës dhe keqtrajtim
Trump emëron ambasadorin e ri në Londër

Postuar: 23/06/2017 - 17:27

Presidenti amerikan, Donald Trump, njoftoi dje se do të emëronte zyrtarisht ambasador në Britaninë e Madhe mbledhësin e fondeve republikane dhe pronarin e ekipit të ragbisë, W
I nxehti në Itali, fermerët alarmohen, thatësira sjell racionimin e ujit

Postuar: 23/06/2017 - 17:15

Lobi i fermerëve të Italisë paralajmëroi sot se prodhimi bujqësor kombëtar po bie ndjeshëm prej periudhës së zgjatur të të nxehtit dhe thatësirës, ndërsa autoritetet kanë raci
Rusia lëshon raketa nga Mesdheu mbi militantët në Siri

Postuar: 23/06/2017 - 16:55

Rusia ka goditur sot pozicionet e Shtetit Islamik me raketa nga luftanijet e saj në Mesdhe, njoftoi minisitria e mbrojtjes, në sinjalin e fundit të forcës së Moskës në konflik

Rajoni

Maqedoni, Dimitrov: Shumë shpejt do të vizitoj Kosovën dhe Shqipërinë

Postuar: 23/06/2017 - 17:40

Shefi i diplomacisë Nikolla Dimitrov do të marre pjesë sot në ceremoninë e inaugurimit të presidentit serb Aleksandar Vuçiç. Dimitrov, pas takimit me homologun norvegjez Brend, paralajmëroi vizita zyrtare edhe në vendet tjera fqinje Kosovë dhe Shqipëri, menjëherë pas formimit të Qeverive në dy vendet.
Presidenti Thaçi në Kalabri: Trashëgiminë e pasur arbëreshe do ta ruajmë bashkë

Postuar: 23/06/2017 - 17:31

Presidenti Hashim Thaçi po qëndron në Kalabri për një vizitë zyrtare dhe ka takuar sot udhëheqësit e bashkive arbëreshe.
Kosove, partitë politike nuk ia japin postin e kryeparlamentarit Listës Serbe

Postuar: 23/06/2017 - 17:21

Kërkesa e Listës Serbe që ta marrë postin e kryetarit të Kuvendit me kusht që ta përkrahë formimin e Qeverisë së re, nuk po përkrahet nga drejtuesit e partive kryesore politik
Ambasada SHBA: Vonesat në formimin e Qeverisë nuk janë në interes të Kosovës

Postuar: 23/06/2017 - 17:19

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është shprehur e lumtur me numrin e madh të votuesve në zgjedhjet e 11 qershorit.
I nxehti në Itali, fermerët alarmohen, thatësira sjell racionimin e ujit

Postuar: 23/06/2017 - 17:15

Lobi i fermerëve të Italisë paralajmëroi sot se prodhimi bujqësor kombëtar po bie ndjeshëm prej periudhës së zgjatur të të nxehtit dhe thatësirës, ndërsa autoritetet kanë raci

Shëndeti

Postuar: 23/06/2017 - 11:24

Bananet e ziera janë një mjet i mrekullueshën natyror kundër një prej problemeve më shqetësuese për shumë njerëz, pagjumësisë. Mungesa kronike e gjumit mund të sjellë pasoja të rënda shëndetësore, duke rritur rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës, goditjet në tru dhe diabet.

Sëmundjet e zemrës: Çmimi që duhet të paguajmë për fertilitetin?

Postuar: 22/06/2017 - 22:41

Një studim i fundit zbulon se genet që nxisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare ndihmojnë në rritjen e fertilitetit te njeriut.

Postuar: 22/06/2017 - 22:41

Me siguri do ju habisë titulli dhe fotoja e mësipërme pasi bananet jemi mësuar t'i qërojmë dhe t'i hamë ashtu të gjalla, por pse jo edhe në trjatë pureje ose në smoothie

Postuar: 21/06/2017 - 14:18

Goditja cerebrale ndodh kur zona të caktuara në tru nuk furnizohen me gjak, apo në to nuk rrjedh mjaftueshëm gjak.

Postuar: 21/06/2017 - 09:45

Eshtë e vërtetuar shkencërisht, që nëse bëjmë zgjedhjet e duhura gjatë mëngjesit, trupi nuk do të ndihet i lodhur gjatë orëve në vijim.

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS | Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport