Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

POLITIKË

Postuar: 16/01/2018 - 20:02

Pas deklaratës së Ministrisë së Brendshme nënjë status në faqen e tij të ‘Facebook’-ut Arben Ristani, shtoi se PD ka thënë vetëm të vërtetën për policinë.

Postuar: 16/01/2018 - 19:19

Kreu i Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi që nuk arriti të siguronte mandatin e deputetit në zgjedhjet e 25 qershorit, flet për kulisa politikë që sipas t

Postuar: 16/01/2018 - 17:59

Një nga kritikët e tij i cili u la jashtë listët së kandidatëve për zgjedhjet e 25 qershorit Astrit Patozi ka ironizuar sërish kreun e opozitës Lulzim Basha në rrjetin e tij soc

Berisha: Vrasja e Oliver Ivanoviç, një akt i rëndë dhe i dënueshëm me prapavijë politike!

Vrasjen e Oliver Ivanoviç, ish-kryeministri Berisha e ka konsideruar si një akt të rëndë me prapavija politike. Sipas Berishës pas këtij akti...

Vasili: Reforma në drejtësi ka vdekur, Ligjet si ISIS kundër Kushtetutës

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili në një koment në rrjetin social “Facebook”, e...

Topalli sulmon Bashën: Kur opozita kontrollohet nga qeveria i bie që vendi ynë është në buzë të greminës

Ish-kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli në një intervistë në Report Tv, komenton zhvillimet në kampin opozitar, ndërsa zbulon edhe projektet e...

Vrasja e Ivanoviç, Basha: Një atentat ndaj proceseve të bashkëjetesës e të dialogut në Kosovë

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka dënuar vrasjen e ndodhur mëngjesin e sotëm në Mitrovicë, ku u qëllua për vdekje Oliver Ivanoviç.   Kryetari i...

Ekonomia

Postuar: 16/01/2018 - 08:03

Pas shlyerjes së plotë për ish të përndjekurve që janë gjallë, qeveria mund të anulojë kompensimet për trashëgimtarët, veçanërisht përtej brezit të parë.

Postuar: 15/01/2018 - 16:36

Monedha vendase është dobësuar sot përkundrejt euros, e cila ka shënuar nivelin më të lartë të këmbimit që prej fillimit të qershorit.

Postuar: 14/01/2018 - 10:23

Qeveria ka bërë gati një strategji 3 vjeçare për zhvillimin modern të zonave rurale në të gjithë vendin.

Postuar: 13/01/2018 - 10:34

Pas ndryshimeve në ligjin për shërbimin e call center në vitin 2016, i cili në thelb synonte frenimin e zhvendosjes së këtyre investimeve në vende që nuk janë pjesë e BE, një tj

Opinion / Editorial

Viti i Skënderbeut, Rama: Në nëntor zhvillohet samiti i diasporës

Në kuadër të vitit të Skënderbeut, Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në aktivitet organizuar në...

Lexo më shumë →

Pabesueshmëria, tipari grek në historinë botërore

Marrëdhëniet shumëplanëshe midis Shqipërisë dhe Greqisë si dhe ato të Greqisë me Maqedoninë dhe...

Lexo më shumë →

Një takim imagjinar me ambasadorin Donald Lu, për “vettingun”!

Nuk e prisja që zoti Donald Lu, ambasador i SHBA, do t’i përgjigjej kaq shpejt kërkesës sime...

Lexo më shumë →

Nëse reforma nis me klemencë ndaj kryeministrave, më mirë të mos bëhet!

Ishte hedhur dhe u përsërit sërish një ide e dalë nga “real politika” e një modeli...

Lexo më shumë →

10 dimërore për qeverinë

Ky është një vlerësim i bërë nga ata që e shohin Shqipërinë nga jashtë, po për ne shqiptarët ky...

Lexo më shumë →

Aktualitet

Postuar: 16/01/2018 - 19:54

Maturantët me rezultate të larta të cilët do të zgjedhin të studiojnë në një nga Fakultetet e Edukimit, do tu mbulohen tarifat e studimit nga Ministria e Arsimit.Qëllimi sipas Nikollës është rritja e cilësisë së mësuesve.

Postuar: 16/01/2018 - 19:30

Ministria e Punëve të Brendshme reagoi pas akuzave të Partisë Demokratike se efektivi i policisë që bënte pazare për shitje kokaine u arratis si shumë drejtues të tjerë të unifo

Postuar: 16/01/2018 - 18:42

Policia italiane ka arrestuar dy shqiptarë, të cilët akuzohen se kanë grabitur shtëpi në malet e krahinave të Reggio Emilias dhe Modena-s, në mënyrë sistematike për disa muaj

Postuar: 16/01/2018 - 18:30

Prej vitesh sëmundja e fruthit nuk ishte parë më në Shqipëri por vetëm ditën e djeshme u raportua për “rikthimin” kësaj sëmundje në 11 fëmijë të vegjël, tashmë të sh

Postuar: 16/01/2018 - 18:21

Vrasja e Emiljano Boçit pranë ish-parkut të autobuzave në Tiranës, dyshohet se është kryer nga vrasës me pagesë.

 

Shtypi i Ditës

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS | Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bota

SHBA, kongresi kërkon mbylljen e lidhjeve tregtare me grupin kinez Huawei

Postuar: 16/01/2018 - 16:39

Kongresmenët e SHBA po nxisin grupin amerikan të internetit  AT&T Inc, të ndërpresë lidhjet tregtare me prodhuesit kinezë të celularëve Huawei Technologies dhe të ndalojnë planet për futjen e telefonisë celulare kineze në tregun amerikan, sipas tyre për arsye sigurie.
 
Dy të vrarë nga shpërthimi i dyshuar i gazit në Belgjikë

Postuar: 16/01/2018 - 16:04

Dy njerëz u vranë dhe 14 u plagosën mbrëmë kur një shpërthim i fortë shkatërroi thuajse tre ndërtesa në qytetin belg të Antwerp. 
 
Presidenti Macron: Franca nuk do të lejojë një tjetër xhungël në Calais

Postuar: 16/01/2018 - 16:03

Presidenti francez Emmanuel Macron tha sot se nuk do të lejojë një tjetër kamp ilegal refugjatësh në Calais, gjatë vizitës në qytetin port ku refugjatët mblidhen teksa përpiqe

Postuar: 16/01/2018 - 08:06

Presidenti turk Reçep Tajip Erdogan paralajmëroi dje SHBA se po “luan me zjarrin” në lidhje me krijimin dhe trajnimin e forcës kurde të sigurisë në kufirin jugor të

Rajoni

Greqi, policia liron 13 emigrantë të mbajtur peng nga trafikuesit

Postuar: 16/01/2018 - 16:37

Policia në veri të Greqisë ka arrestuar sot dy pakistanezë të dyshuar si trafikantë emigrantësh, të cilët po mbanin peng 13 emigrantë teksa kërkonin shpërblesën nga të afërmit e tyre në vendet e origjinës.
 
Vëllai i Ivanoviç: E vërteta e vrasjes do të varroset bashkë me të

Postuar: 16/01/2018 - 15:51

Miroslav Ivanoviç, vëllai i politikanit të vrarë Oliver Ivanoviç, gjatë një deklarate për Sputnik tha se ai nuk e kishte marrë seriozisht kur makina e tij u vu në zjarr disa k
Vrasja e Ivanoviç, shpërthen në lot për ministri serb: Ishte më i sigurt në burg

Postuar: 16/01/2018 - 15:47

Ministri serb i Tregtisë dhe Turizmit Rasim Ljajiç, duke folur para kamerës për vrasjen e Oliver Ivanoviç, nuk ka mundur t’i ndalë lotët.
 
Daçiç: Vrasja e Ivanoviç akt terrorist, rrezikon stabilitetin e rajonit

Postuar: 16/01/2018 - 15:42

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka reaguar pas vrasjes së Oliver Ivanoviç në veri të Mitrovicës, duke e komentuar rastin si akt të rrezikshëm terrorist q

Shëndeti

Postuar: 16/01/2018 - 14:59

Megjithëse nuk është në opsionet e ushqimeve të preferuara te shumica, preshi duhet të ketë një vend të rëndësishëm në kuzhinën dhe në dietën tonë të përditshme.

Postuar: 16/01/2018 - 12:06

Sipas studimeve të fundit, pijet energjike shkaktojnë efekte anësore negative te gjysma e të rinjve.

Postuar: 16/01/2018 - 10:24

Si të dalloni nëse keni mungesa ushqimore dhe si t’i korrigjoni ato?

Postuar: 16/01/2018 - 09:33

Shpeshherë kikirikët përjashtohen nga ushqimet e shpejta të shëndetshme, por ka shumë arsye përse duhet të konsumoni kikirikë dhe gjalpë kikiriku.