Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

POLITIKË

Postuar: 21/03/2018 - 16:52

Në një takim të organizuar nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri, bashkëkryetarët e Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore, Bledar Çuçi dhe Oerd Bylykbashi, njohën përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtar me ecurinë e reformës zgjedhore, si dhe iu përgjigjën pyetjeve të tyre.

Postuar: 21/03/2018 - 16:35

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein  sheh të hapur rrugën për çeljen e negociatave të anëtarësimit për në BE.

Postuar: 21/03/2018 - 15:55

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, priti sot në Tiranë anëtarët e Komitetit të Çështjeve Politike dhe të Sigurisë së Bashkimit Evropian, të cilët janë për

Berisha: Kushërira e Aldo Bares, drejtoreshë e Spitalit të Vlorës

Ish kryeministri, Sali Berisha ka publikuar një tjetër denoncim në facebook-un e tij, gjatë ditës së sotme. Këtë herë Berisha akuzon Ramën, që ka...

Financimi rus i PD, Balla: Prokuroria duhet të marrë në pyetje Bashën

Në një deklaratë për  mediat, kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, vazhdoi akuzat ndaj Lulzim Bashës, për financimin...

Sali Berisha takim me Donald Lu në zyrën e tij

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Lu është takuar sot me ish-kryeministrin Sali Berisha. Lajmi konfirmohet nga zyra e Berishës,...

Kokaina, Basha i përgjigjet letrës së Xhafës: Prokuroria të gjurmojë këta dy persona

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha iu përgjigj sot letrës së Ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj që i kërkonte prokurorisë së Krimeve të Rënda ta...

Ekonomia

Postuar: 21/03/2018 - 16:05

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, ka reaguar në lidhje me akuzat e kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, lidhur me raportin e FMN-së.

Ministri Ahmetaj thotë se raporti i FMN është shumë serioz për një qenie kaq jo-serioze sa ç’është opozita sot.

Postuar: 21/03/2018 - 08:00

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka përmbyllur misionin e parë të monitorimit që zhvillon pas përfundimit të programit me qeverinë shqiptare.

Postuar: 20/03/2018 - 19:43

Qeveria shqiptare do të falë kreditë për 1084 familje që përfshijnë vitin 1995 e deri më 31 dhjetor të vitit 2015, kryesisht familje të prekura nga përmbytjet dhe që kanë përfit

Postuar: 20/03/2018 - 18:12

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), nën drejtimin e zonjës Anita Tuladhar, vizitoi Tiranën gjatë periudhës 7-20 mars 2018, për të zhvilluar diskutimet e Monitorimit

Opinion / Editorial

Ankthi i partive politike, biografia e të arrestuarve

Pas çdo deklarate të Policisë së Shtetit për arrestime të grupeve kriminale nga prokuroria në...

Lexo më shumë →

Nuk bëhet Teatri me urata po me shata e lopata!

U duk sikur diskutimi mbi të ardhmen e Teatrit Kombëtar do të përqendrohej nën "çatinë" e...

Lexo më shumë →

Politika italiane në gjunjë të populizmit

Fitorja e partive populiste në zgjedhjet politike të 4 Marsit në Italinë fqinje, treguan se...

Lexo më shumë →

Si mund të ndalen përmbytjet në Shkodër

Përmbytjet e nën Shkodrës janë më të “kontrolluara” sot, por nuk mund të jenë në këto...

Lexo më shumë →

“Rikthimi i dallëndysheve”, një spektakël koreografik i veçantë

Bashkë me pranverën u rikthyen në Shqipërinë tonë të dashur dhe dallëndyshet. Me ngrohtësinë dhe...

Lexo më shumë →

PROMOCION

Ja si përfiton biznesi lokal nga bashkëpunimi me markat e suksesshme ndërkombëtare

Themeluar 85 vite më parë mbi një ide sa të thjeshtë aq edhe efektive, e cila bazohet në bashkëpunimin me përfitim të përbashkët, Spar International vazhdon...

Lexo më shumë →

Aktualitet

Postuar: 21/03/2018 - 17:32

Gjykata e krimeve të rënda dha sot vendimin për grupin e zjarrit te Lazaratit ku mbeti i vrare efektivi i FNSH-SE Ibrahim Basha në vitin 2015.

Gjykata ka vendosur:

Albion Aliko me burgim të përjetshëm

Alban Aliko është dënuar me 20 vite burg

Postuar: 21/03/2018 - 17:18

Policia italiane ka arrestuar një 36-vjeçar shqiptar i cili akuzohet për tentativë vrasjeje të ish-bashkëshortes.

Postuar: 21/03/2018 - 17:05

Në Ditën Botërore të Pyjeve, Tirana mbolli pemën e 100 mijtë.

Postuar: 21/03/2018 - 17:02

Kreu i emergjencave civile, Shemsi Prençi një ditë parë e quajti rrugën e Velipojës një skandal ku tha se puna që po bëhet në atë rrugë po zgjeron hartën e përmbytjeve, nga Shko

Postuar: 21/03/2018 - 16:25

Pjesa e parë e ditës paraqitet me kthjellime dhe vranësira të shpeshta duke rrezikuar reshje të izoluara shiu e dëbore. Pas mesditës, ka një fuqizim të përkohshëm të reshje

 

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS | Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bota

SHBA, vritet bombarduesi i Austin pas përleshjes me armë me policinë

Postuar: 21/03/2018 - 15:44

Mediat e huaja janë duke raportuar se bombarduesi i Austin, Teksas është vrarë gjatë të shtënave me policinë. 
 
Demarkacioni, Veseli: Pesë deputetë janë përjashtuar, seanca do të vazhdojë

Postuar: 21/03/2018 - 15:38

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli pas mbajtjes së mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit tha se kanë marrë vendim që të përjashtohen pesë deputetë të cilët kanë hedhur g

Postuar: 21/03/2018 - 14:40

Papa Françesku në gusht të këtij viti do të vizitojë Irlandën. Vizita mund te quhet historike, pasi është hera e parë në 40 vjet që ky shtet vizitohet nga një Papë.

Postuar: 21/03/2018 - 13:25

Donald Trump ishte dyshues që në krye të herës.

Rajoni

Postuar: 21/03/2018 - 15:44

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur përjashtimin e deputetëve që hodhën gaz lotsjellës në seancë.

Deputetët e përjashtuar janë Xhelal Sfeçla, Fitore Pacolli, Drita Millaku, Salih Zyba e Liburn Aliu.

BE: Raundi i ri i bisedimeve Prishtinë - Beograd, pa rezultat

Postuar: 21/03/2018 - 15:36

Në valën e re të bisedimeve në mes të Prishtinës e Beogradit, në nivelin teknik, të zhvilluar prej dy ditësh nëBruksel, nuk është arritur ndonjë rezultat.

Postuar: 21/03/2018 - 12:14

Është hedhur sërish gaz lotsjellës në seancën për Demarkacionin në Kuvend.

Postuar: 21/03/2018 - 11:15

Mediat kosovare po raportojnë  se Lëvizja Vetëvendosje ka bërë përgatitje që me gaz lotsjellës ta pengojë votimin e Demarkacionit edhe pse dje këtë e bënë në mënyrë të butë

Shëndeti

Postuar: 21/03/2018 - 12:46

Çrregullimet hormonale tek femrat janë rezultat i çrregullimeve të sistemit endokrin. Mjekët theksojnë se si pasojë e këtyre luhatjeve gjithë organizmi reflekton luhatje.

Postuar: 21/03/2018 - 12:45

Kokrrat e Trëndafilit të Egër janë nga bimët medicinale me efektet më të fuqishme në organizmin e njeriut.

Postuar: 21/03/2018 - 10:48

 Ekziston mendim i rrënjosur që mishin e kuq nuk duhet ta hamë shumë shpesh, ndërsa mishi i peshkut duhet të jetë i përfshirë në menynë tonë çdo javë.

Postuar: 21/03/2018 - 07:37

Kolesteroli është një ndër problemet shëndetësore më të përhapura sot në botë.