Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ç’po ndodh me euron, prej vitit 2008 nuk ishte parë kjo situatë: Kjo është rënia më drastike

Postuar: 07/08/2019 - 15:39

Prej vitit 2008, ne tregun e këmbimit valutor shqiptar nuk është hasur një situatë e tillë me monedhën europiane, Euro-n.

Banka e Shqipërisë ka publikuar Kursin e Këmbimit Valutor për ditën e sotme, ndërsa Euro vijon të jetë në rënie.

Monedha europiane këmbehet me 120.83 kundrejt lekut.

Kjo është rënia me drastike e euros.

Shkak për këtë janë bërë prurjet e larta në valutë nga emigrantët dhe turistët që vijnë për sezonin turistik.

Në rekordet historike në vitin 2008, euro ka pasur nivelin më të ulët, pasi në raport me lekun vendas shkëmbehej me vetëm 120.4 lekë për 1 euro në gjashtëmujorin e parë.

Shih tabelën e kursit të këmbimit valutor:

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2019 - 12:23

Kreu i Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare, Ilir Zela, është larguar nga detyra. Mësohet se kreu i AKEP ka dhënë dorëheqjen për arsye personale

Postuar: 11/12/2019 - 11:55

Gjyqtarja e Apelit të Shkodrës, Marina Rraboshta ka dhënë dorëheqjen nga posti i saj.

Postuar: 11/12/2019 - 11:45

Një udhëzim i Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë (MASR) nënvizon edhe planin e emergjencës

Postuar: 11/12/2019 - 11:21

Këtë të mërkurë ka nisur punimet Komisioni Parlamentar për Edukimin dhe Median mbi 2 projektligje