Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Efekti i kursit te eksportet, Ahmetaj: Ekonomia shqiptare është më konkurruese

Postuar: 20/06/2018 - 14:10

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj për herë të parë komentoi efektin e mbiçmimit të lekut në eksportet shqiptare.

Gjatë konferencës “Përparësi dhe politika në Programin Buxhetor Afatmesëm 2019-2021”, që u zhvillua sot në Tiranë, ministri Ahmetaj theksoi se në zinxhirin e transaksionit financiar dhe ekonomik mbivlerësimi i lekut ka dëmin e vet tek eksportet shqiptare, që si] u shpreh ai, është kollaj i llogaritshëm.

“Megjithatë, rritja e eksporteve në volum dhe në zgjerim tregjesh tregon dy elementë. Volumet kanë rikuperuar goditjen që mund t’i ketë dhënë kursi i këmbimit dhe se ekonomia shqiptare dhe eksportet janë bërë më konkurruese”, deklaroi ministri.

Që prej fillimit të vitit, euro ka shënuar rënie të vazhdueshme ndaj lekut, duke u zhvlerësuar me gati 7% brenda një kohe të shkurtër.

Banka e Shqipërisë vendosi të ndërhyjë në treg, në fillim të këtij muaji duke blerë euro për të parandaluar rënien e mëtejshme të kësaj monedhe, pasi sipas bankës kjo mund të kishte pasoja negative për ekonominë.

Fillimisht ndërhyrja e Bankës së Shqipërisë ne treg çoi në forcimin e euros nga 124 lekë në mbi 128 lekë.

Por kjo tendencë zgjati vetëm pak ditë dhe më pas euro filloi të zbresë sërish dhe këtë të mërkurë është këmbyer me 126.03 lekë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/11/2018 - 20:31

Fillimi i kësaj jave, përkoi me 1 vjetorin e nisjes së operacionit kombëtar “Forca e ligjit”.I prezantuar me shumë bujë në kohën kur në Shqipëri shërbente ende ambasadori amerikan Donald Lu, task forcat e

Postuar: 12/11/2018 - 19:50

Një histori vërtet e dhimbshme ajo e Musa Baculit, 15-vjeçarit nga Shkodra, i cili vuan nga një s

Postuar: 12/11/2018 - 19:16

Zv/ ministri i Brendshëm Sandër Lleshi është duke zhvilluar një takim në Drejtorinë e Policisë së

Postuar: 12/11/2018 - 19:07

Javën që shkoi Parlamenti i Greqisë mbajti një 1 minutë heshtje për Kostandino Kaçifas me iniciat

Postuar: 12/11/2018 - 19:05

Një 83-vjeçar është përplasur për vdekje gjatë ditës së sotme në Cërrik.

Postuar: 12/11/2018 - 19:00

 Një gjykatë belge ka dënuar me 18 muaj burg një shqiptar, i cili aktualisht ndodhet në burg

Postuar: 12/11/2018 - 18:32

24 të arrestuarit e “Volvo 4”  dalin nesër në Gjykatën e Apelit.