Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kisha e Grabovës viktimë e grabitësve, shpreson në rikthimin e ikonave

Kisha e Grabovës viktimë e grabitësve, shpreson në rikthimin e ikonave

Postuar: 20/10/2013 - 11:13

Kisha e Shënkollit në Grabovë të Gramshit është pre e grabvitjes së ikonave dhe pikturave si shumë kisha të tjera të vendit. Kjo kishë ndodhet rreth një orë e gjysëm nga qyteti i Gramshit dhe është ndërtuar nga fundi i shekullit të 18-të.  Mundi ti shpëtojë shfarosjes në vitet më të vështira të ekzistencës së saj. Mbijetoi edhe në vitin 1967 edhe më 1997. Por tashmë  i kanë mbetur vetëm muret.

“Në kishë është vjedhur gjithçka. Disa nga pikturat mendohet se i ka një banor i zonës për ti ruajtur. Ndërsa pjesa më e madhe është vjedhur. Madje grabovarët tani shpresojnë që mes ikonave të gjetura në Tiranë të ndodhen edhe ato të kishës së tyre e tu rikthehen një ditë”.

Veç kishës, Grabova ruan një trashëgimi të pasur historike dhe kulturore. Të tilla janë varret me mbishkrime latine, ura dhe rruga Egnatia, toponimet ilire. Grabova është një zonë e cila njihet për qytetërimin e saj të hershëm të popullsisë vllehe, e cila jeton prej shekujsh në këtë treve. Grabova ndahet në dy pjesë, Grabova e Poshtme që ka popullsi myslimane dhe Grabova e Sipërme që përbëhet nga popullsi ortodokse.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/02/2019 - 14:27

Mediat ndërkombëtare kanë raportuar protestën e opozitës së bashkuar në Tiranë. Media me rëndësi europiane dhe globale kanë shkruar për këtë protestë të tilla si “Reuters”, “Euro News” etj.

Postuar: 16/02/2019 - 14:06

Vala e protestave pushton edhe Shqipërinë. Kështu shkruan faqja italiane, Chronache.

Postuar: 16/02/2019 - 14:05

Gazi lotsjellës i hedhur nga Garda e Republikës në drejtim të protestuesve ka prekur edhe disa

Postuar: 16/02/2019 - 14:00

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk është larguar asnjë minutë nga protesta që ka nisur prej orës 1

Postuar: 16/02/2019 - 13:51

Petrit Vasili vjen me një reagim drejt e nga Facebook-u ndaj protestes së ditës së sotme duke thë

Postuar: 16/02/2019 - 13:45

Ndërsa tymi dhe flakët kanë pushtuar zonën e Kryeministrisë, ky protestues duket se është i vetmi

Postuar: 16/02/2019 - 13:40

Zyrtarë të Ministrisë së Brendshme reagojnë për deklaratat e opozitës se policia ka provokuar qyt