Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ndarja nga jeta e kompozitorit të njohur, zhvillohen homazhet në nder të Aleksandër Lalos

Postuar: 20/11/2017 - 11:44

Po zhvillohen homazhet nisur në orën 11:00 në nder të kompozitorit të njohur Aleksandër Lalo, i cili u nda nga jeta pas një ataku kardiak.

Homazhet do të mbahen në hollin e Televizionit Shqiptar ndërsa në orën 13:00 do të jetë përcjellja për në banesën e fundit.

Lalo mbylli sytë mbrëmjen e 19 nentorit,  në moshën 68 vjeçare  në një spital privat në Tiranë nga një atak kardiak.

Së fundmi, kompozitori ishte pjesë e jurisë në një spektakël televiziv

Shumë miq, bashkëpunëtorë dh e kolegë të tij kanë përcjellë mesazhe të ndjera për humbjen e papritur të kompozitorit.

Lalo ka kompozuar filma të njohur të kinematografisë shqiptare. 

Ai lindi më 27 prill të vitit 1949, në Tiranë dhe rrjedh nga një familje me origjinë nga Leskoviku.

Disa nga kompozimet e Aleksandër Lalos

Tingujt e harresës (1996) (TV)

Historiani dhe kameleoni (1989)

Treni niset më shtatë pa pesë (1988)

Dy herë mat (1986)

Fjalë pa fund (1986)

Asgjë nuk harrohet (1985)

Fushë e blertë fushë e kuqe (1984)

Era e ngrohtë e thellësive (1982) (TV)

Një vonesë e vogël (1982)

Shi në plazh (1982)

Shtëpia jonë e përbashkët (1981)

Thesari (1981)

Gëzhoja e vjetër (1980)

Nusja (1980)

Vajzat me kordele të kuqe (1978)

Tomka dhe shokët e tij (1977)

Dimri i fundit (1976)

Emblema e dikurshme (1976) (TV)

Duke kërkuar 5-orëshin (1974)

Odiseja e tifozëve (1972)

Të shoh në sy(1986)

Një gjeneral kapet rob (1980)

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 39

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/12/2018 - 10:32

150 nxënës të shkollës së mesme në Pistull, në Hajmel të Shkodrës prej protestojnë prej dy ditësh. Shkak i protestës së tyre është bërë heqja e mësuesit të tyrë nga puna, Ervis Belsija.

Postuar: 14/12/2018 - 10:24

Një 27-vjeçar është arrestuar në flagrancë, për "plagosje të rëndë me dashje” dhe &l

Postuar: 14/12/2018 - 10:19

Një grup studentësh e kanë kaluar mbrëmjen e djeshme nën reshjet e shiut përpara kryeministrisë,

Postuar: 14/12/2018 - 10:00

Digjet një banesë në lagjen Ajasem në qytetin e Shkodrës.

Postuar: 14/12/2018 - 09:09

Teksa studentët dalin sot në ditën e 10-të të protestës së tyre, akademiku Artan Fuga thotë se ne

Postuar: 14/12/2018 - 08:54

Ulja e temperaturave ka sjellë edhe reshjet e para të borës në vendin tonë.