Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mblidhet Komiteti i Stabilizim Asociimit me BE, Brukseli thirrje opozitës të bashkëpunojë për integrimin, vlerësohen reformat e qeverisë

Postuar: 13/02/2018 - 07:28

Është mbledhur dje, nën kujdesin e Kuvendit, sesioni i parë i takimit të 12 i Komitetit Parlamentar të Stabilizim Asociimit, Bashkimi Evropian-Shqipëri. Takimi u zhvillua nën drejtimin e kryetares së delegacionit të PE, Monica Macovei dhe kryetarit të delegacionit shqiptar, Taulant Balla. Por ajo që ra në sy është se gjatë sesionit të parë të këtij takimi, Brukseli i bëri thirrje opozitës që të bashkëpunojë për integrimin. Vetë kryetarja e delegacionit të PE, Monica Macovei gjatë fjalës së saj u shpreh se partitë politike duhet të jenë të bashkuara për çështjen e integrimit. Madje ajo theksoi se dialogu politik është vital për anëtarësimin e Shqipërisë. “Parlamenti Europian është shumë mbështetës për anëtarësimin në BE të Shqipërisë. Partitë politike duhet të jenë bashkë në përpjekjet për integrim. Dialogu politik është vital për këtë. Është momenti që ju duhet të bashkoheni. Të shpresojmë që takimi i sotëm dhe nesër, do jetë një hap konstruktiv. Ne kemi dëgjuar nga Komisioni Europian që Shqipëria është në udhën e mbarë në përpjekjet e saj për reformat dhe shpresojmë që të kemi rezultate të prekshme. Nuk është mirë që partitë në Parlament gjatë gjithë kohës të luftojnë. Ne mirëpresim prezencën e të dy anëve dhe të kemi rekomandime të popullit shqiptar”, u shpreh Monica Macovei.

Monica Macovei: Të korruptuarit po tërhiqen nga sistemi

Ndërkaq, kreu i delegacionit të PE, Monica Macovei u ndal edhe tek çështja e reformës në drejtësi dhe akuzat e opozitës ndaj kandidatëve të KLP dhe KLGJ për mosplotësim kriteresh. Ajo theksoi se fokusi i reformës është që të pastrojë shumicën e të korruptuarve nga drejtësia dhe jo të gjithë sistemin. Madje Macovei, në mënyrë të nënkuptuar, duke marr shkas dhe nga largimi i Adriatik Llallës, deklaroi se edhe pse rezultati nuk do të jetë perfekt, kjo reformë po jep efekte pozitive pasi një sërë prokurorësh dhe gjyqtarësh të korruptuar po tërhiqen nga sistemi. “Reforma në drejtësi ka progres pasi ka rezultate vlerësuese. Edhe vetë fakti që disa gjyqtarë dhe prokurorë janë dorëhequr është një provë e reformës. Kryesorja është të pastrojmë gjyqësorin. Vendi ka nevojë që të ketë një sistem gjyqësor cilësor. Rezultati nuk do të jetë perfekt. Nuk do të jenë engjëj të gjithë personat në gjyqësor, por kjo do të jetë një shkëputje nga korrupsioni. Duam të shohim rezultate të prekshme. Koha e miratimit të ligjeve ka kaluar. Ju duhet të filloni zbatimin”, tha ajo.

Vlahutin: BE e kënaqur me punën e qeverisë

Ashtu si kryetarja e delegacionit të PE, Monica Macovei edhe ambasadorja e BE në Tiranë, Romana Vlahutin deklaroi dje në Komitetin e Stabilizim Asociimit se BE është e kënaqur me ecurinë e deritanishme të vetingut dhe punën e qeverisë. Madje Vlahutin, në kuadër të kësaj deklarate nuk nguroi të sillte edhe  njëherë në mënyrë të nënkuptuar dorëheqjen e Adriatik Llallës nga procesi i vetingut. Mirëpo Vlahutin përveç vetingut lëshoi mesazhe edhe për opozitën që të marrë përgjegjësit e saj pasi, sipas saj integrimin nuk ta fal BE. “Qeveria ka peshën që të bëj opozitën të jetë më aktive. Opozita të marrë përgjegjësitë e saj. BE e kënaqur me ecurinë e vetingut. Dorëheqja e fundit në procesin e vetingut ishte një sinjal pozitiv. Të bëheni një dhe të bëni një aleancë të fortë kundër gjithë padrejtësive dhe krimeve. Ky vend duhet të bëjë përpjekje, të ketë ritme të qëndrueshme nëpërmjet reformave. Për sa i përket rezultateve të procesit, duhet të presim raportin përfundimtar. Hapja e diskutimeve për pranim nuk është dhuratë, është përshpejtim përpjekjesh”, tha ajo./Endri ARIZI

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/02/2018 - 09:10

Ministria e Financave ka gati ndryshimet e ligjit për skemën e kontributeve për pensionistët në fshat.

Postuar: 25/02/2018 - 08:46

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker do të mbërrijë ditën e sotme në Tiranë, ku do të ketë takime me krerët më të lartë të vendit tonë.

Postuar: 25/02/2018 - 08:43

Një valë "e acartë" do të godasë pjesën më të madhe të Europës, duke përfshirë edhe Shqipërinë.

Postuar: 25/02/2018 - 08:38

Kryeministri, Edi Rama e ka nisur ditën me një artikull që promovon turizmin  në vendin tonë.

Postuar: 25/02/2018 - 08:11

Biznesmeni Idlir Karkini i shpallur në kërkim për skandalin e pronave në plazhin e Spillesë është duke u hetuar nga Prokuroria për pastrimin e produkteve të veprës penale.

Postuar: 25/02/2018 - 08:05

Policia e Kavajës në bashkëpunim me prokurorinë kanë arrestuar në flagrancë drejtuesin e mjetit tip "Toyota" shtetasin Halil Koka, 40 vjeç, banues në Durrës.

Postuar: 25/02/2018 - 07:57

Kuvendi dhe Presidenti i Republikës janë vënë në lëvizje për të zgjidhur ngërçin e krijuar në Gjykatës Kushtetuese, por në ditët në vijim pritet që problemet t’i “pr