Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

PD kërkon komision hetimor për drogën dhe Tahirin, Basha: Qeveria në dijeni të trafikut, kriminelët kanë mbështetje politike

Postuar: 13/02/2018 - 07:48

Partia Demokratike ka vendosur t’i kërkojë Kuvendit ngritjen e një komisioni hetimor për çështjen e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri dhe atë të drogës. Pas shumë akuzave ndaj mazhorancës në lidhje me këto dy çështje, PD i ka depozituar dje, pas mbledhjes së grupit parlamentar, një kërkesë Kuvendit ku i ka kërkuar ngritjen e një komisioni të posaçëm hetimor për çështjen Tahiri. Një lajm të tillë e ka konfirmuar edhe vetë kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, i cili dje gjatë një deklarate për mediat në përfundim të mbledhjes së grupit parlamentar, deklaroi se grupi i PD do depozitojë në Kuvend kërkesën për ngritjen e një komisioni hetimor. Madje Basha tha se kjo kërkesë, përveç Partisë Demokratike, ka dhe mbështetjen e partive të tjera opozitare. “Grupi i PD ka marrë të depozitojmë sot në Kuvend kërkesën për ngritjen e një komisioni hetimor për ish-ministrin Tahiri dhe drogën. Kërkesa ka marrë mbështetjen edhe të partive të tjera opozitare”, tha Basha. Ndërkohë është mësuar se sipas kërkesës së selisë blu, ngritja e këtij komisioni hetimor do të ketë si objekt shqyrtimi disa çështje, kryesisht atë të: verifikimit të ligjshmërisë dhe efekteve të vendimit të Kuvendit për të mos lejuar arrestimin e Tahirit; veprimet e kryeministrit dhe anëtarëve të tjerë të qeverisë në pengimin apo intimidimin e prokurorisë për të hetuar Tahirin në mënyrë të pavarur; ligjshmërinë e ekstradimit të Nezar Seitit si person nën hetim për të njëjtën çështje, atë të Tahirit; si dhe efektet që sjell ekstradimi i Seitit për ish-ministrin e Brendshëm.

Basha: Qeveria në dijeni të trafikut

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë fjalës së tij të mbajtur para mediave pas mbledhjes së grupit parlamentar nuk i kurseu as sulmet ndaj qeverisë. Sipas Bashës qeveria ka qenë gjithmonë në dijeni të trafikut të drogës por asnjëherë nuk ka reaguar. “I gjithë opinioni publik është i njohur me faktin se për dy vite me radhë ndërsa Shqipëria shndërrohej në një hambar të trafikut të drogës ministria e Brendshme, Kryeministria ishin në disponim zyrtar të informacionit se kjo bëhej vetëm përmes përfshirjes së drejtpërdrejtë të kupolës së policisë së shtetit dhe oficerëve të lartë në terren”, u shpreh kreu demokrat Lulzim Basha. Ndërkaq, në kuadër të këtyre akuzave ndaj qeverisë, Basha tha qeveria i varrosur këto fakte pasi, sipas tij, trafikantët kanë mbrojtjen e mazhorancës. Ai tha gjithashtu se të gjitha këto shkelje të bëra nga qeveria për gjatë këtyre viteve do të jenë pjesë e hetimit të komisionit hetimor parlamentar që ka kërkuar PD në Kuvend. “Por, Rama i ka varrosur këto fakte në Ministrinë e Brendshme dhe kasafortën e Kryeministrisë, sepse droga është bërë me mbrojtjen e tyre dhe nën bekimin e tyre. Për këtë Rama ka shkelur rregulloren e Parlamentit, duke e kthyer atë në gjykatë për të mbrojtur Tahirin. Ndë- rhyrja e mazhorancës në skandalin Tahiri-Habilaj, do të jetë pjesë e këtij hetimi parlamentar për të ekspozuar qartësisht jo vetëm mekanizmin që çoi në kthimin e Shqipërisë në Kolumbinë e Evropës dhe masat e dështuara që përgjegjësit të mos dalin para drejtë- sisë. Ky do të jetë objekti i komisioni hetimor parlamentar, kërkesa për të cilën dorëzohet sot”, tha Basha./Endri ARIZI

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 27/05/2018 - 22:57

Policia e Pukës ka arritur të identifikojë dhe të arrestojë autorët e grabitjes së arkës së kishës së Fushë-Arrëzit mbrëmjen e sotme.

Sipas informacioneve, të arrestuarit janë A. V., 14 vjeç dhe M. Gj., 14 vjeç, të dy banues në Fushë-Arrëz.

Postuar: 27/05/2018 - 22:54

Një aksident i rëndë ka ndodhur ditën e sotme në rrugën nacionale Berat-Ura Vajgurore me pasojë plagosjen e dy personave.

Postuar: 27/05/2018 - 22:02

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një familje shqiptare në Itali, ku një 57 vjecar ka vrarë me thikë gruan e tij në sy të djalit të tyre 17 vjecar.

Postuar: 27/05/2018 - 19:41

Kreu i Unionit të Gazetarëve Shqiptarë (UGSH), Aleksandër Çipa ka komentuar incidentin e kryeredaktorit të RD, Blendi Kasmi dje në protestën e opozitës përpara Ministrisë së Bre

Postuar: 27/05/2018 - 19:30

Persona ende të paidentifikuar kanë thyer xhamat dhe kanë grabitur një sasi parash në Kishën kritsjane të Fushë Arrëzit.

Postuar: 27/05/2018 - 19:22

Përmes një deklarate, shoqata e Gazetarëve Profesionistë të Shqipërisë ka dënuar dhunën që sipas saj ka ushtruar policia ndaj gazetaret të “Rilindjes Demokratike“ gj

Postuar: 27/05/2018 - 18:56

Kur na ndajnë pak minuta nga ndeshja për Kupën e Shqipërisë mes Lacit dhe Skënderbeut që zhvillohet në orën 19:00 në ‘Elbasan Arena’, Policia e Elbasanit ka marrë të