Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Instituti zviceran trondit Maqedoninë: Shumica e popullsisë prejardhje ilire

Postuar: 07/12/2017 - 19:19

IGENEA, instituti  zviceran i gjenetikës ka publikuar studimin e radhës për prejardhjen dhe origjinën e popujve në rajonin e Ballkanit. Sipas studimit rreth 30 për qind e popullatës në Maqedoni kanë prejardhje antike. Pastaj 20 për qind janë teuton, (fise gjermane me prejardhje ilire). Ndërsa shkrimet që kanë lënë historianët antikë dhe ata të mesjetës, vërtetojnë të njëjtën gjë, që pjesëtarët e teutonëve janë popuj iliro-thrakë, të cilët emigruan në kohë të ndryshme drejt Perëndimit, Sipas studimit, përqindja dhe përbërja e popullatës në Maqedoni është me përqindje më të madhe ilire dhe vetëm 15 për qind e saj me prejardhje sllovene.

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/02/2018 - 20:42

Dy shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane për trafik lëndësh narkotike.

Të arrestuarit janë një italian 42 vjeçar Salvatore Certaldo, dhe dy shqiptarët, 36-vjeçari Renato Lograno, i lindur në Tiranë, e banues në Firence dhe 29-vjeçari Oltion Proko, i lindur në Vlorë.

Postuar: 19/02/2018 - 19:59

Një fshat në Tiranë ka mbetur pa energji elektrike, pasi janë vjedhur bobinat e bakrit të transformatorit që furnizon me energji këtë zonë.

Postuar: 19/02/2018 - 19:52

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, njofton se për shkak të punimeve të planifikuara në datat 19-23 shkurt, në stacionin Ibë, në kuadër të punimeve për fuqizimin e

Postuar: 19/02/2018 - 19:25

Një furgon me 9 pasagjerë ka mbetur i bllokuar në aksin rrugor Klenjë-Sterblevë në Dibër për shkak të reshjeve të borës.

Postuar: 19/02/2018 - 18:42

Një aksident ka ndodhur në aksin Tiranë-Elbasan ku janë përplasur dy makina.

Postuar: 19/02/2018 - 18:28

Një pikë këmbimi valutor në Rrëshen është grabitur nga dy persona me maska.

Postuar: 19/02/2018 - 18:16

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale znj. Ogerta Manastirliu dhe Zv/Kryeministrja znj.