BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Aktualitet

“ Të hetohen të paaftët në detyrë”/ Droga pranë shkollave, eksperti kriminalistikës lëshon ‘bombën’ dhe zbulon ‘zonat e kuqe’: Policët e implikuar mbyllin sytë para krimit

“ Të hetohen të paaftët në detyrë”/ Droga

Shpërndarja e drogës pranë ambienteve të shkollave po kthehet në një situatë alarmante.

Eksperti i kriminalistikës, Artan Rexhepi shprehet se policia ka shumë elementë të inkriminuar dhe se duhet të vihen në hetim ata persona përgjegjës që mbulojnë zonën ku shpërndahet droga.

Në rastin konkret pash se ishin bllokuar një numër i caktuar celuolarësh për të cilët do kërkoja të bëheshin mjet hetimi për të parë nëse ka dhe policë të implikuar. Dyshimi është i përligjur sepse s’ka qenë e largët dita kur krerë të policisë ruanin parcelat me kanabis. Në gjykimin tim policia ka shumë elementë të inkriminuar. Pra që u godit u bë shumë mirë, është një operacion i admirueshëm dhe procedurialisht është punuar shumë mirë, por s’mund të themi se situata ka qenë e qetë dhe u pastrua. Në zonat që kanë dalë nga ky operacion si problematike, ka inspektorë specialistë, ka inspektorë të policisë të cilët duhet të kalojnë  në hetim për paaftësi në detyrë, duhet të ndalet policia këtu dhe ka rastin më të mirë për të pastruar radhët e saj.

Më tej ai shtoi se gjendja në Tiranë është alarmante dhe se krimi i sofistikon metodat dhe është avangardë ndaj policisë. Sipas tij, problemi qëndron se nuk e di raportin e policisë me densitet banorësh, por nuk është e lehtë ti shpëtosh policisë sidomos në këto shkolla apo lokale ku oferohet kokainë.

Nuk është e vështirë të zbulohet se ku shpërndahet. Minimalisht pa një mbyllje syri të policisë nuk bëhet. Mund të ketë dhe policisë që marrin tarifat për këto shërbime, prandaj reputacioni i policisë shqiptarë nuk është për tu përgëzuar sepse situata është alarmante, shkollat duhet të jenë të papushtueshme nga krimi, kaq detyrë e ka policia. Të shtohen efektivët, të shpëtojmë fëmijët nga droga sepse situata është shumë alarmante sepse nuk mund të lëmë një fëmijë që nuk është në gjendje të arsyetojë.