BREAKING NEWS

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja: Fitorja e saj do të alarmojë pjesën më të madhe të Europës

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja:
x
BREAKING NEWS

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e Shëndetësisë: Ja ç'po ndodh në Shqipëri

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e
x
BREAKING NEWS

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe shqiptarët, zbulohet plani i ri i emigracionit

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe
x
BREAKING NEWS

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike
x
BREAKING NEWS

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non grata’: Ja çfarë i thashë ambasadores

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non
x
BREAKING NEWS

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë shumë të hapur për...

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë
x
BREAKING NEWS

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet dëshmia tronditëse e ‘gangsteres’ nga Bilishti, Deizi Arapi: Shteti të më mbrojë, do më gjejnë në ndonjë kanal, ja me kë kam pasur konflikte

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë të riun, dyshimet e para

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë
x

Aktualitet

20 shqiptarë të dënuar me 46 vite burg dëbohen nga Britania e Madhe, Sekretarja e Brendshme: Kanë kryer krime të tmerrshme duke dëmtuar komunitetin tonë

20 shqiptarë të dënuar me 46 vite burg dëbohen nga Britania

20 shqiptarë u depërtuan nga Britania e Madhe me avion “charter” në Aeroportin e Rinasit. Shkak u bë përfshirja e tyre në shumë vepra kriminale të kryera në tokën britanike. Sipas mediave vendase, rezulton se 20 të riatdhesuarit janë dënuar në total me 46 vite burg për posedim me qëllim furnizimin me drogë të klasit A, mbajtjen e një arme në një vend publik dhe prodhimin e një droge të klasit B. Për këtë operacion, është shprehur dhe Sekreterja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Priti Pratel. Ajo i konsideroi 20 shqiptarët si persona që kanë kryer vepra të tmerrshme duke dëmtuar dhe komunitetin ku jetonin. "Këta kriminelë kanë shkelur ligjet dhe vlerat tona dhe ne nuk do të ndalemi para asgjëje për të larguar ata që nuk kanë të drejtë të jenë këtu. Ata janë përgjegjës për vepra të tmerrshme, duke përfshirë përfshirjen në furnizimin me drogë të klasës A, e cila ka një ndikim shkatërrues te njerëzit, familjet e tyre dhe komunitetet tona”, tha sekretarja e brendshme Priti Patel. Kjo është pjesë e një plani të rregullt riatdhesimesh në shumë vende, për të larguar ata që nuk kanë të drejtë të qëndrojnë në Britaninë e Madhe. Në korrik 2022, 243 shtetas të huaj u larguan nga Britania e Madhe si në fluturime “charter” si dhe të planifikuara. Që nga janari 2019, MB ka larguar 10.741 shtetas të huaj që kanë kryer vepra të shumta penale në tokën britanike (deri në fund të dhjetorit 2021). Përgjatë vitit të fundit, janë dëbuar nga Anglia 1 mijë shqiptarë, duke përfshirë dhe ata që kanë kryer emigracion të paligjshëm.