Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

200 euro për person/ Kapen transportuesit e refugjatëve (Zbardhen të plota detajet e aksionit)

Postuar: 19/07/2019 - 11:48

Dy persona janë arrestuar ndërsa dy të tjerë janë proceduar penalisht për veprën penale “Dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit”, në kuadër të aksionit policor “TRANSPORTUESIT”.

Aksioni  – Burime zyrtare nga Policia njoftuan se nga Seksioni për Hetimin e Trafiqeve dhe Narkotikëve, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, u bë i mundur finalizimi me sukses i operacioni të koduar “Transportuesit”, si rezultat i të cilit u arrestuan shtetasit:

  • Rr., 35 vjeç, banues në lagjen “Tre Herojtë” Shkodër, për veprat penale “Dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit” në bashkëpunim, dhe “Drejtim mjeti në mënyrë të parregullt”.

  • K., 32 vjeç, banues në lagjen “Skenderbeg” Shkodër, për veprën penale “Dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit”, në bashkëpunim.

Sipas të njëjtave burime, arrestimi i tyre u bë pasi në afërsi të PKK Hani Hotit, ku shtetasi P.Rr. është kapur duke drejtuar pa leje mjetin e tij, me të cilin po transportonte 4 shtetas maroken drejt Malit të Zi, me destinacion vendet e BE-së. Gjithashtu te tregu i këpucëve në qendër të qytetit Shkodër, janë gjetur 8 shtetas të huaj pakistanez, të cilët pranuan se kishin rënë dakort me këtë shtetas që kundrejt vlerës 200 euro, t’i transportonte në Malin e Zi, në bashkëpunim me shtetasin T.K., i cili punon tek tregu. Këta dy shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, dyshohet se i fshihnin shtetasit e huaj në tregun ku punonte shtetasi T.K. dhe më pas i transportonin me mjete të ndryshme drejt Malit të Zi, nëpërmjet kufirit të gjelbër.

Gjithashtu u proceduan në gjendje të lirë shtetasit G. L. 49 vjec, banues në lagjen “Vasil Shanto” Shkodër, pronari i tregut, për veprën penale, “Punësim i paligjshëm” dhe A. D. 52 vjeç, banues në fshatin Dobraç Shkodër, i punësuar si rojë i tregut, për veprën penale “Moskallëzim krimi”.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprime të mëtejshme, njoftoi Policia.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/08/2019 - 14:01

Drejtoria e Transportit Rrugor njoftoi se nga data 16 shtator ofrohet një lehtësi e madhe për qytetarët që iu është dëmtuar patenta ose u ka humbur.

Postuar: 24/08/2019 - 13:55

Një shtetas është gjetur i pajetë mesditën e kësaj të shtune në lagjen “Apollonia” në

Postuar: 24/08/2019 - 13:40

Një grua ka mbetur e plagosur rëndë për jetën, teksa duke kaluar në rrugë është përplasur nga një

Postuar: 24/08/2019 - 12:31

Gjykata e Tiranës caktoi masën “arrest me burg” për 27-vjeçarin Lorenc Veliaj, dëshmi

Postuar: 24/08/2019 - 12:09

Gjykata ka dhënë masën e sigurisë 'arrest me burg' për Agron Selmanin.