Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

200 të rinj përfitojnë punësim në administratë, Nikolla: Janë shtuar degët profesionale për vitin akademik 2018-2019

Postuar: 21/07/2018 - 11:53

600 studentë të sapo diplomuar përfunduan Programin Kombëtar të Praktikave të Punës në administratën publike. 200 prej tyre pas kësaj eksperience 3 mujore të fituar, siguruan një vit kontratë pune në administratë. Në një ceremoni të veçantë në ambientet e Ministrisë së Arsimit, 200 të rinjtë ndanë njohuritë e fituara në institucione të ndryshme ku kryen praktikën e punës dhe u pajisen me certifikata.

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla në fjalën e saj përshëndetëse para të rinjve deklaroi se energjia dhe dinamika e punës së tyre, janë një nxitje për të vepruar edhe më shumë që punësimi i të rinjve të jetë edhe më i sigurt. Sistemi arsimor, shtoi Nikolla, është ai që krijon premisat e para ku përmes edukimit të merrni të gjithë dijen e nevojshme, shprehitë dhe aftësitë për të garantuar nesër sukses në tregun e punës.

Prioritet i kësaj qeverie është punësimi, ndaj karta e prioriteteve për të parë se kush janë fushat më prioritare të zhvillimit të vendit do të jetë një arsye e fortë, një njohje për të gjithë ata që nesër do të zgjedhin programet e studimit dhe ajo që është shumë e rëndësishme, ambicia jonë që përmes iniciativave të mundësojmë më shumë studentë që zgjedhin shkencën, teknologjinë, inovacionin, matematikën, të studiojnë po ashtu dhe fusha të tjera si turizmi, për hoteleri turizëm e kështu me radhë.

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla

Duke u fokusuar tek mundësitë e shumta, që nga ky vit, të rinjtë do të kenë për të marrë një profesion apo një degë studimi që është e kërkuar nga tregu i punës, ministrja Lindita Nikolla theksoi se është shtuar oferta e orientuar akademike dhe profesionale për rininë shqiptare.

Janë një set programesh universitare po ashtu profesionale 2- vjeçare që sivjet do të jenë më shumë se një vit më parë dhe që do të mundësojnë që zgjedhja dhe për ata maturantë që kanë një notë mesatare nën 6, të kenë mundësinë të zhvillojnë talentin dhe aftësitë e tyre të përputhura me kërkesat dhe nevojat e tregut të punës. Tjetra që jemi duke bërë dhe për të cilën unë duhet të falenderoj të gjithë universitetet shqiptare publike dhe jo publike, që po adresojnë gjithnjë e më shumë ofertën e tyre akademike me atë që biznesi, zhvilli i vendit, tregu i punës kanë nevojë dhe që padyshim do bëjnë të mundur që shumë të tjerë që sot janë në universitet apo të tjerë të rinj e të reja që do të vijojnë studimet e larta në kolegje profesionale apo programe universitare, të kenë më të sigurt atë që është e nesërmja e tyre me kërkesat në tregun e punës.

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla

Drejtoresha e Departamentit të Administratës Publike, Albana Koçiu shprehu bindjen se praktikat e punës janë një mundësi reale për të qenë një hap më pranë statusit të shërbimit civil. Nga 309 praktikantë që kanë marrë certifikatën pas përfundimit të praktikave të punës dhe që kanë aplikuar për një vend pune, 30% e tyre kanë rezultuar fitues në konkurse.

Albana Koçiu

Vlerësime për performancën e studentëve gjatë muajve të praktikës, të rinjtë e morën edhe nga zëvendësministrja e Financave dhe Ekonomisë, Dajna Sorensen, e cila shprehu bindjen se ata do të zhvillojnë aftësitë e tyre dukje sjelle edhe modele të reja eksperiencash inovative dhe linguistikë. Programi Kombëtar i Praktikave të Punës është në vitin e tretë të zbatimit të tij.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/04/2019 - 23:52

ICTS Albania, kompania që është e kontraktuar nga Tirana International Airport (TIA) për sigurinë e aeroportit ka punonjës të paçertefikuar. Deklarata është bërë nga Shemsi Prençi në studion e emisionit Opinion.

Postuar: 22/04/2019 - 23:31

Admir Murataj u vra nga policia apo nga vetë grabitësit?

Postuar: 22/04/2019 - 23:25

Instituti i Gjeoshkencave bën me dije se nesër priten reshje të dobëta dhe era do të fryjë e leht

Postuar: 22/04/2019 - 22:54

Një nga të arrestuarit e fundit për grabitjen e Rinasit ka luftuar në Afganistan.

Postuar: 22/04/2019 - 22:47

Debatet në studion e emisionit Opinion vijnë pas arrestimeve të fundit të autorëve të grabitjes s

Postuar: 22/04/2019 - 22:42

Ajo që dihet deri tani është se sipas raportimeve të bankave shuma e grabitur në 9 prill është rr

Postuar: 22/04/2019 - 21:26

Analizti Ervis Iljazaj i ftuar në emisionin “360 Gradë” në Ora News deklaroi se nëse