BREAKING NEWS

Çfarë do ndodhë nesër në protestë? Zheji del me paralajmërimin e frikshëm: Mund të ketë përplasje. Ka informacion se.../ Noka: Si kurrë më parë

Çfarë do ndodhë nesër në protestë? Zheji del me
x
BREAKING NEWS

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin Monika Kryemadhin, sulmon Inceneratorët me faktet publike të Jorida Tabakut

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin
x
BREAKING NEWS

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek dorëheqja për Shkëlzen Berishën, del videoja e Ilir Metës dhe Sali Berishës që po qarkullon me shpejtësi

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek
x
BREAKING NEWS

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e rëndësishme dhe fatin e frikshëm që e pret Vladimir Putin: Në Shqipëri do krijonte një...

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e tij dhe kundër SHBA, ja pse më 7 korrik rrezikon të përsëritet ‘21 janari’ dhe çfarë e lidh kreun e ‘Foltores’ me Metën

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e
x
BREAKING NEWS

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë të bashkisë, në pranga edhe drejtori i varrezave të Tufinës. Ja skema që përdornin për të vdekurit

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë
x
BREAKING NEWS

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/ Konferencë urgjente nga Komiteti Teknik i Ekspertëve: Po qarkullon nënvarianti i ri i Omicron

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin e Zi, Polonia përgatitet për luftë

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin
x

Aktualitet

29 gazetarë të vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë dhe 280 krime kundër medias

29 gazetarë të vrarë që nga fillimi i luftës në

Në Ukrainë, 29 gazetarë u vranë në tre muajt e luftës, shtatë gjatë detyrës. Në total janë kryer 280 krime kundër medias. 

Lajmi u raportua nga agjencia Ukrinform, duke cituar një monitorim të Institutit të Masmedias të Ukrainës. Deri më 24 maj, nëntë gazetarë janë plagosur dhe të paktën 15 janë zhdukur. Midis tyre është Dmytro Khilyuk, i cili u zhduk në rajonin e Kievit gjatë pushtimit rus. 

Gjatë pushtimit, rusët kapën redaksitë e shumta: të paktën 113 media u detyruan të bllokonin shtypin. Numri i kërcënimeve dhe sulmeve kibernetike kundër gazetarëve dhe mediave po rritet gjithashtu. Përveç kësaj, faqet e mediave ukrainase shpesh i nënshtrohen sulmeve kibernetike nga rusët. Në këta tre muaj janë regjistruar 32.

 

Më të lexuarat