BREAKING NEWS

Plakat e prillit pas dere! / “Ka shkulur ullinjtë me rrënjë, pyje e çatia”, Stuhia e fuqishme shkakton dëme 'kolosale' në Mallakastër, banorët rrëfejnë përjetimet e tmerrit (FOTO)

Plakat e prillit pas dere! / “Ka shkulur ullinjtë me
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha shet “Foltoren” tek Ilir Meta, këshillat bashkiakë mbushen me anëtarë të ish-Lëvizjes Socialiste për Integrim, ja emrat

Sali Berisha shet “Foltoren” tek Ilir Meta, këshillat
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 Majit/ Dashamir Shehi e zbulon për herë të parë pse dështuan negociatat me Berishën

Zgjedhjet e 14 Majit/ Dashamir Shehi e zbulon për herë të
x
BREAKING NEWS

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit dhe kërcënon kandidatët demokratë që garojnë në zgjedhjet e 14 majit, ja si po i mban peng dhe shantazhon

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën, zbulon arsyen pse nuk iu bashkua koalicionit “Bashkë Fitojmë”

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën,
x
BREAKING NEWS

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep dorëheqjen pas përfshirjes së njerëzve me precedentë penalë

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep
x
BREAKING NEWS

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane jehonë SKANDALIT ‘McGonigal’: Kina ndikoi në mënyrë korruptive te Rama

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane
x
BREAKING NEWS

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe tregon si po shkon drejt burgut ish-kryeministri, zbardh planin e tij për të shkaktuar sërish vrasje politike

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe
x

Aktualitet

A është e rrezikuar Shqipëria nga tërmetet? Ja si përgjigjet sizmiologu i njohur

A është e rrezikuar Shqipëria nga tërmetet? Ja si

Ibrahim Milushi, inxhinier në Institutin e Gjeoshkencave tha në emisionin Now në Euronews Albania se Shqipëria është një zonë aktive sa i takon tërmetit, por tërmetet e mëdha nuk janë aq të shpeshtë tek ne janë.

Inxhinieri tregoi se nisur nga historiku i tërmeteve në vendin tonë, ato që në gjeologji quhen tërmete të rëndësishëm ndodhin përafërsisht 1 herë në 30 vjet.

“Që nga 1935 e këtej, si tërmete të mëdha është ai i Shkupit në 1963, 6,1 i shkallës Rihter, i Dibrës, 5,8 me pasoja të mëdha, kemi tërmetin Ulqin-Shkodër, në ‘79 më i madhi që është regjistruar në zonën rreth nesh që është 6,9 Rihter, kemi tërmetin e 26 nëntorit që ishte 6,4 Rihter, një tërmet i përmasave shkatërrimtare. Në klasifikimin e shkencëtarëve, këta futen në tërmete të moderuar deri në 7 shkallë Rihter. Tërmetet e rëndësishëm tek ne kanë një interval kohor në çdo 30 vjet, me përafërsi”, tha inxhinieri.

 

Më të lexuarat