BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Aktualitet

A ka rrezik nga konsumimi i mishit dhe vezëve? Paniku nga gripi i shpendëve, Instituti i Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë tregon këshillat e domosdoshme që duhet të ndiqni

A ka rrezik nga konsumimi i mishit dhe vezëve? Paniku nga gripi i

Konsumimi i mishit dhe vezëve të shpendëve nuk përbën rrezik për shëndetin. Instituti i Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë këshillon që gatimi i tyre të kryhet në temperatura të larta për të shmangur të gjitha risqet. Edhe në rast konsumimi të mishit nga shpendë të infektuar, rreziku i infektimit është i ulët.

Shefja e Shërbimit në ISUV, Jonida Boci, shpjegon se kujdes i shtuar duhet treguar në kontaktet me shpendët e infektuar.”

“Nuk infektohen njerëzit që konsumojnë mishin, por fermerët që punojnë ose therin shpendët, sepse merret me vijë ajrore”, shpjegon ajo.

Për fermerët, si kategoria më e rrezikuar, Boci tregon se si duhet të sillen nëse dyshojnë për infektim të shpendëve të tyre.

Aktualisht, situata e krijuar nga gripi i shpendëve paraqitet e qetë dhe nën kontroll. Autoritetet konfirmojnë se nuk ka raste të reja, pas konfirmimit të tre vatrave, 2 ditë më parë. 

Më të lexuarat