BREAKING NEWS

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që 'Rithemelimi' dërgoi në KQZ (FOTO)

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që
x
BREAKING NEWS

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”, zbulohet komunikimi pak minuta para vrasjeve (Video)

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”,
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja cila ishte lidhja e ish agjentit të FBI-së me Agron Nezën

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja
x
BREAKING NEWS

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për shpalljen time non-grata

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për
x
BREAKING NEWS

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe vëllanë në Gramsh

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen e rëndësishme me këtë vend

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi tragjedia në Gramsh? 75 vjeçari vrau gruan me armë gjahu, më pas shkoi tek vëllai i tij dhe...

Si ndodhi tragjedia në Gramsh? 75 vjeçari vrau gruan me armë
x
BREAKING NEWS

Dhunimi i gazetarit Elvis Hila, BE del me reagimin e fortë: Dënojmë sulmin, autoritetet të hetojnë ngjarjen

Dhunimi i gazetarit Elvis Hila, BE del me reagimin e fortë:
x

Aktualitet

A mjafton paketa fiskale për qytetarët? Eksperti i ekonomisë tregon 'çelësin': Ja çfarë duhet bërë nga qeveria

A mjafton paketa fiskale për qytetarët? Eksperti i ekonomisë

Eksperti i ekonomisë, Pano Soko, ka komentuar vendimet e qeverisë për tu ardhur në ndihmë shtresave në nevojë për të përballuar krizën ekonomike.

Sipas tij çdo para është ndihmë për qytetarët, pasi çmimet janë bërë të papërballueshme.

Ndërkohë Soko duke folur në “Radari Informativ” në Abc, vuri theksin tek taksat, sipas të cilët ulja e tyre do të sillte ndihmë për të gjithë shqiptarët jo vetëm për disa shtresa të caktuara, siç janë pensionistët apo ata që marrin ndihmë ekonomike.

Ai theksoi se sot rritja e rrogave që bëri qeveria thjeshtë indekson rritjen e çmimeve.

Pjesë nga biseda:

Xhokaxhi: Ta kesh rrogën 500 mijë lekë të vjetra nuk e mban dot familjen me këto çmime?

Soko: Unë kam bërë një përllogaritje. Në vitin 2016-të Avokati i Popullit nxori një shifër sa i përket minimumit jetik në Shqipëri doli se ishte diku tek 16 mijë lek për person në muaj. Duke patur parasysh inflacionin kjo shifër duhet të jetë tek 20 mijë lekshi për person. Nëse merr parasysh se BB e llogarit me 5.5 dollarë në ditë minumimi jetik, duke marrë parasysh inflacionin sot duhet të jetë 7 dollar dita.

Xhokaxhi: Si ndihmohen vendet e tjera?

Soko: Si mund të preken këto fasha. Kush i prek taksat, tvsh-ja është 20%. Pra ti i ul taksat, duke ua lënë në xhep është një lloj ndihme. Të gjitha shtete kanë ndërhyrë në sistemin e taksave.