BREAKING NEWS

“Emra që i njeh e gjithë Tirana, do të tronditen pushtetet”, Lorenc Vangjeli lëshon 'bombën' dhe tregon çfarë do ndodhë së shpejti: Aferë më e madhe se Inceneratorët

“Emra që i njeh e gjithë Tirana, do të tronditen
x
BREAKING NEWS

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin Monika Kryemadhin, sulmon Inceneratorët me faktet publike të Jorida Tabakut

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin
x
BREAKING NEWS

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek dorëheqja për Shkëlzen Berishën, del videoja e Ilir Metës dhe Sali Berishës që po qarkullon me shpejtësi

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek
x
BREAKING NEWS

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e rëndësishme dhe fatin e frikshëm që e pret Vladimir Putin: Në Shqipëri do krijonte një...

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e tij dhe kundër SHBA, ja pse më 7 korrik rrezikon të përsëritet ‘21 janari’ dhe çfarë e lidh kreun e ‘Foltores’ me Metën

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e
x
BREAKING NEWS

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë të bashkisë, në pranga edhe drejtori i varrezave të Tufinës. Ja skema që përdornin për të vdekurit

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë
x
BREAKING NEWS

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/ Konferencë urgjente nga Komiteti Teknik i Ekspertëve: Po qarkullon nënvarianti i ri i Omicron

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin e Zi, Polonia përgatitet për luftë

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin
x

Aktualitet

A mund t’i konsumojmë vezët dhe mishin e pulave që janë infektuar nga gripi? Profesori i njohur bën publike informacionet që duhet t’i dijë çdo qytetar: Mos i lini fëmijët të luajnë me shpendët!

A mund t’i konsumojmë vezët dhe mishin e pulave që

Profesori Kristaq Bërxholi foli sot në lidhje me konfirmimin e rastit të parë të gripit të shpendëve nga Ministria e Bujqësisë.

“Shumë kujdes dhe aspak panik”, u shpreh ai për emisionin ‘Dita jonë’.

Bërxholi deklaroi se personat që merren me shpendë duhet të tregohen të kujdesshëm dhe të njoftojnë autoritetet nëse pikasin raste shpendësh të sëmurë. Gjithashtu, iu bëri thirrje prindërve që të mos lejojnë fëmijët të luajnë me shpendët, duke qenë se ata janë më të ndjeshëm ndaj virozave.

Sipas tij, konsumimi i shpendëve dhe produkteve të tyre nuk është i rrezikshëm, nëse ato gatuhen mirë.

“Nuk ka përse të ketë panik. Dëmi ekonomik nuk është i vogël kur ky virus hyn në stabilimente. Ky virus dëmton deri në 80% të shpendëve. Njerëz të mos kenë frikë, pasi deri tani nuk prek njerëzit, lëre pastaj të kalojë nga njeriu te njeriu. Njerëzit duhet të jenë të vëmendshëm sidomos ata që merren me shpendët. Nëse shohin shpendë të ngordhura duhet të kontaktojnë me autoritetet e shërbimit veterinar. Fëmijët duhet të mos i lejojmë të luajnë as me rosat, as me patat dhe as me gjelat e detit. Të mos ketë panik, por shërbimi veterinar është i angazhuar në nivelin maksimal. Kjo gjë pritej pasi Europa ka vite me këtë lloj virusi. E rëndësishme është që hyri në komplekse, kjo do të thotë që ato kanë ulur nivelin e survejancës. Shpendi duhet të përgatitet mirë. Nuk duhet të mbahet bashkë mish i pagatuar, me gjellën e bërë gati. Edhe për vezët ka një hezitim. Duhet të kemi parasysh se edhe nëse virusi kalon te vezët nuk përbëjnë rrezik. Ato duhet të zihen mirë”, tha Bërxholi.

Më të lexuarat