BREAKING NEWS

"80% janë emigrantë shqiptarë në...", eksperti britanik ngre alarmin për sëmundjen e rëndë, ja ç'po ndodh

"80% janë emigrantë shqiptarë në...", eksperti
x
BREAKING NEWS

Dardha zbardhet nga bora, shikoni pamjet magjike që ofrohen nga 'manteli i bardhë' (FOTO)

Dardha zbardhet nga bora, shikoni pamjet magjike që ofrohen nga
x
BREAKING NEWS

Edhe Shqipëria e përfshirë, BE zbulon skemën profesioniste të mashtrimit gjigant, zbardhen me shpejtësi detajet e bujshme

Edhe Shqipëria e përfshirë, BE zbulon skemën profesioniste
x
BREAKING NEWS

KQZ del me njoftimin e rëndësishëm/ Kush janë dy emrat e njohur që bënë shumë zhurmë që pritet të marrin mandatin e deputetit në seancën e radhës (NJOFTMI I PLOTË)

KQZ del me njoftimin e rëndësishëm/ Kush janë dy emrat e
x
BREAKING NEWS

"Joe Biden e ka bërë të qartë se SPAK..."/ Spartak Ngjela komenton deklaratat e Yuri Kim dhe Arben Krajës: Berisha është hetuar para se të shpallej non grata, ndërsa Meta po hetohet për...

"Joe Biden e ka bërë të qartë se SPAK..."/
x
BREAKING NEWS

Thellohet përçarja në PD/ Nga Mallakastra në Krujë, zbardhen 7 kandidatët e grupit të Alibeajt për zgjedhjet lokale. Kush janë emrat e njohur

Thellohet përçarja në PD/ Nga Mallakastra në Krujë,
x
BREAKING NEWS

“Tërmet” tek opozita në dhjetor, nga rikthimi i Lulzim Bashës në krye të PD, tek përjashtimi i Berishës dhe Metës nga Parlamenti, ja prapaskenat

“Tërmet” tek opozita në dhjetor, nga rikthimi i Lulzim
x
BREAKING NEWS

Joe Biden fut në ankth politikën shqiptare, pushtetarët e lartë të korruptuar “në rrethin e ferrit” nga kushtet evropiane, si do të plotësohen me materiale shtesë nga amerikanët dosjet “përvëluese” në SPAK

Joe Biden fut në ankth politikën shqiptare, pushtetarët e
x

Aktualitet

A mundet sot të bëhet drejtësi? Deklarata e fortë për vrasjen e Pjerin Xhuvanit: Policia ka qenë spektatore, ja çfarë ndodhi pas 1 viti

A mundet sot të bëhet drejtësi? Deklarata e fortë për

Në emisionin “Pikat mbi i” këtë të enjte biseda u fokusua tek vrasja e Pjerin Xhuvanit në Elbasan.

Ndërsa politika është e përfshirë në debate dhe diskutime për ‘lokalet’, analisti Artur Zheji dhe gazetarja Klodiana Lala komentuan rreth ngjarjes së Elbasanit, krimit politik dhe lidhjes me bandat.

Gazetarja Klodiana Lala komentoi me detaje edhe rreth videos së publikuar që pasqyron ngjarjen në Elbasan, video e pasqyruar më herët në emisionin “në Shënjestër”.

Lala u shpreh se ajo ngjarja tregoi fytyrën e Shqipërisë dhe se si grupe me rekorde kriminale mbështesin politikën, ndërsa shtroi pyetjen a mundet sot Gjykata e Elbasanit të bëjë drejtësi për këtë çështje?

Pjesë nga biseda në studio:

Zheji: Pamë Pasivitetin e policisë së shtetit, policia shikonte si po kryhej një krim elektoral dhe rrini spektatorë kur ata duhet të parandalonin. Policisë i është dhënë roli të bëjë spektatorin. Të rrijë si një spektator i mirë sepse po të ndërhyjë, ndërhyri shteti. Mendoj që gjyqi që po vonon, i rastit të Pjerin Xhuvanit do të zbardhë metaforën e zgjedhjeve të 2021. Është e kotë të kalojmë në Vetting gjykatat apo policinë, duhet të ketë vetting për procesin zgjedhor.

Klodiana Lala: Video tregonte fytyrën e vërtetë të Shqipërisë gjatë një fushate zgjedhore dhe se si policia është e paaftë të mbrojë jetën e një qytetari dhe për mënyrën se si politika do të ketë gjithcka në funksionin e saj. Ajo situatë nuk do kishte degraduar deri në përdorimin e armës nëse nuk do ishte lënë të zgjidhej mes njerëzve të fortë. Kemi folur gjithmonë për mënyrën se si situatat degradojnë në përdorimin e armës, por videon e publikuar tregoi qartë se në çfarë derexheje ishte Elbasani. Vetëm 10 min pasi mbështetësit e PD kanë bllokuar Mehmet Grecën, është bllokuar automjeti i tij pa targa, po ashtu në video shihet se më pas kanë mbërritur dy zëvendës drejtorë të policisë së qarkut, pra dhe 10 min më pas është përplasja.

Zheji: Është thënë që janë zhdukur videot, nuk gjendeshin.

Lala: Në pjesën dërrmuese serverat ishin fshirë

Zheji: Ishin fshirë, por këtu ka një lojë shumë të çuditshme,. Mendoj që një dorë e kujdesshme i ka zhdukur “Policia është me ne” ka qenë një shprehje, për t’i pasur si një shantazh ku nuk dihet se për kë. fakti që kjo video del pas një viti, ka një mister. Pra tani dali kur u tha që nuk kishte. 2 janë momentet me rëndëis; 1-kur shohim që policia i ka pistoletat e ndryshkura, pasi ka të ndryshkur iniciativën për të ndërhyrë. Punën e mbaron një polici pa uniformë, që është mercenare.

Zheji: Nuk duhet të hyjmë në zgjedhjet e majit pa një relativim të ndershëm.

Lala: Këtu nuk është bërë drejtësi. Pra kemi një të dyshuar për vrasje që ka dhënë shpjegimet e veta.

Më të lexuarat