BREAKING NEWS

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja mori përpara tre kalimtarët, vdes në spital njëri prej tyre (EMRI)

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja
x
BREAKING NEWS

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet masa e dhënë

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na tha se u zhduk”/ Zbulohet për herë të parë shteti ku ndodhet personi që lajmëroi xhaxhanë e Ervis Martinaj për zhdukjen e të shumëkërkuarit të drejtësisë

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na
x
BREAKING NEWS

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e menjëhershëm

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e kërcyer në bodrumet e politikës shqiptare

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e
x
BREAKING NEWS

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e Berishës nga politika, në shtator Kuvendi do shkaktojë “tërmet” për “non gratat” dhe spiunët

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali Berishën, nëse nuk do jetë më deputet ndaj tij do të filloj procesi penal, në shtator do kemi ngjarje të reja

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali
x
BREAKING NEWS

Paralelet mes rastit “Berisha” dhe atij të zv.presidentit të Paraguajit pas shpalljes “non grata” nga SHBA, ja vija e kuqe që i ndan në mes

Paralelet mes rastit “Berisha” dhe atij të zv.presidentit
x

Politike

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me përgjigjen

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Opinion’, ku është pyetur nëse shpallja e tij “non-grata” e dëmton opozitën e Shqipërisë.

Berisha deklaroi se në axhendën e tij është liria e qytetarëve.

Berisha mori si shembull rastin e kryeministrit të Indisë i cili ishte shpallur non-grata dhe sërish u zgjodh në krye të shtetit.

Pyetje: Si jeni ndjerë këtë vit? Nuk jeni i ftuar në takime në ambasada?

Berisha: Meqë po më pyet, prej disa vitesh shumë rrallë e kanë gjetur Sali Berishën në takimet në ambasada. Kjo është natyra ime. Axhenda ime është liruia e shqiptarëve. Askush nuk ia sjell nëse nuk e kërkojnë vetë. Unë kam kaluar mbi 40 vjet në diktaturë dhe për mua, një nga dramat më të mëdha të një shoqërie diktatoriale, është delegimi i lirisë tek dikush tjetër. Për ta ilustruar këtë, kur rrëzuam bustin me mijëra shqiptarë rrëmbyen armët që të risillnin bustin.

Pyetje: A po e dëmtoni opozitën me dizenjimin non-grata që keni?

Berisha: Ka shumë njerëz që e kanë mbrojtur në vende më të mëdha, në kontinente. Kryeministri i Indisë, Modi ka qenë në listën e zezë por akte shumë të rënda dhe u bë kryeministër ndërsa e shihja që darkonte në Shtëpi të Bardhë. Modi i besonte lirisë dhe ligjit. U faktua që ai punoi për vendin e tij. Sot në raportin e fundit, Shqipëria tejkaloi Indinë për kultivimin e kanabisit.

 

Më të lexuarat