BREAKING NEWS

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i pajetë në malin e Moravës, dyshimet e para

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i
x
BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x

Aktualitet

A rrezikojmë që mes afganëve të ketë edhe të infiltruar? Eksperti i Sigurisë zbulon marrëveshjen ‘sekrete’ që ka nënshkruar SHBA me talebanët

A rrezikojmë që mes afganëve të ketë edhe të

Eksperti për çështjet e sigurisë, Xhavit Shala ka komentuar situatën e afganëve në Shqipëri dhe rrezikun e terrorizimit të infiltruar.

Ai ka thënë për ABC se SHBA para se të largohej nga Afganistani ka arritur një marrëveshje me telabanët ku këta të fundit janë zotuar që nuk do të sulmojnë vendet perëndimore.

Ndërkohë për sa i përket rrezikut për terroristë të infiltruar mes afganëve në Shqipëri, Shala është shprehur se frika më e madhe është nga grupet që nuk kontrollohen nga talebanët. Sipas tij, talebanët e kanë mendjen tek pushteti dhe nuk është në interesin e tyre që të kryejnë sulme terroriste.

“Agjencitë tona kanë qenë tepër të vëmendshme. Deri më tani nuk ka ndodhur asnjë akt. Shërbimet tona nuk haset për herë të parë me talebanët. Por këta që kanë ardhur janë shënjestra e talebanëve. Ka një marrëveshje të SHBA dhe talebanëve. Kjo marrëveshje është me garanci që nga Afganistani nuk do ketë sulme ndaj vendeve perëndimore. Më problem do jenë këto që nuk janë kontrolluar nga talebanët. Shpërthimet që u bënë se janë kundër linjës zyrtare. Është prezantuar edhe nga SHBA që kanë një marrëveshje. Ata i dalin garant që nuk do eksportojë terrorizëm. Amerika duhej të ishte larguar që në 2011. Shkoi në Afganistan për një regjim që sulmoi SHBA. Por për sa kohë talebanët u riorganizuan dhe kërkonin pushtetin.”, Xhavit Shala.

Më të lexuarat