Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Abuzuan me pronat në Spille, arrestohen 9 zyrtarë të Hipotekës, Aluiznit dhe Komunës Kryevidh, mes tyre dhe nënprefekti i Tiranës

Postuar: 15/11/2017 - 08:39

Prokuroria e Kavajës ka urdhëruar arrestimin e disa zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve lokalë në Kavajës mes tyre dhe nënprefekti i Tiranës, Fatos Kaja. Personat e arrestuar dyshohen se kanë tjetërsuar 36 hektarë pronë publike në bregun e detit, në zonën e Spillesë, duke ua kaluar në pronësi shtetasve të ndryshëm. Tjetërsimi i këtyre pronave është bërë nëpërmjet falsifikimit të dokumenteve dhe shpërdorimit të detyrës. Ish-kryeregjistruesi i Hipotekës së Kavajës, Seid Cikalleshi, në bashkëpunim me disa zyrtarë të institucionit të tij, si edhe me mbështetjen e ish-zyrtarëve të komunës Kryevidh, kanë ndryshuar zërin kadastral nga “ranishte” në “tokë e arë”, ku duhet theksuar se në bazë të ligjit “Për tokën”, toka ranishte nuk ishte pjesë e fondit të ndarjes së tokave. Në bazë të falsifikimit të dokumenteve, zyrtarët lokalë e kanë shënuar zërin kadastral “tokë arë” një sipërfaqe prej 36 hektarë në bregdet. Më pas, këtë tokë ua kanë shpërndarë familjeve të ndryshme, të cilat kanë pasur qëllim tjetërsimin e menjëhershëm të saj, nëpërmjet shitjes.

Hetimet

E vënë në dijeni të procesit të shpejtë të tjetërsimit, Prokuroria e Kavajës ndërhyri në Korrik 2017, duke e vendosur nën sekuestro sipërfaqen e ranishtes për të penguar përkeqësimin e situatës në terren. Prokuroria e Kavajës nisi hetimin në bazë të referimit të Drejtorisë së Përgjithshme për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Krimet e Rënda në Policinë e Shtetit. Gjithashtu, këtij procedimi penal i është bashkuar edhe një kallëzim i Kryetarit të Këshillit të Qarkut Tiranë. Prokuroria e Kavajës ka zhvilluar hetime të gjera, duke hetuar mbi dokumentet në ZVRPP Kavajë, në Bashkinë Rrogozhinë, si edhe praktikat administrative të ish-komunës Kryevidh, e cila mbulonte zonën e plazhit të Spillesë. Në vijim të këtyre hetimeve, Prokuroria e Kavajës ka identifikuar zyrtarë dhe ish-zyrtarë, të cilët dyshohen si përgjegjës të drejtpërdrejtë për falsifikimin dhe shpërdorimin e detyrës në ndarjen e tokave.

Për këtë arsye, Prokuroria e Kavajës i bëri kërkesë gjykatës për caktimin e masës së sigurimit “arrest me burg”, kërkesë e cila u pranua nga gjykata, për shtetasit, Seid Cikalleshi, ish-kryeregjistrues i Hipotekës Kavajë; Dritan Kazazi, hartograf, ZVRPP, Kavajë; Andi Gjeci, jurist, ZVRPP, Kavajë; Fatos Kaja, ish-zyrtar i komunës Kryevidh, Kavajë, aktualisht nënprefekt i qarkut Tiranë; Ilir Kaja, zyrtar i njësisë administrative Kryevidh, Kavajë; Nezir Lecini, ish-shef i zyrës së kadastrës, Kavajë; Agron Xhelezi, ish-kryetar i Komisionit të Ndarjes së Tokave, Kavajë si dhe Enver Duqi, ish-Drejtor i Administrimit dhe Mbrojtjes së Tokës, Kavajë. Gjithashtu, në kuadër të këtij hetimi, Prokuroria ka lëshuar urdhëresat e ndalimit edhe për shtetasit, Altin Çoba, drejtor i ALUIZNI-t, Kavajë, Behgjet Pjeci, ish-kryetar i komunës Kryevidh, Kavajë si dhe Dashnor Çullaj, ish-zyrtar i komunës Kryevidh, Kavajë. Vendimet e gjykatës për arrestimin e shtetasve të mësipërm, si edhe urdhërat e ndalimit të prokurorit, janë ekzekutuar, në pjesën më të madhe, nga ana e efektivëve të Policisë së Shtetit gjatë ditës së djeshme.

Elvis Myrta                                                                    

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/11/2017 - 15:43

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në fshatin Pult të Dukagjinit. Persona ende të paidentifikuar i kanë bërë pritë një furgoni, dhe pasi e kanë ndaluar, kanë grabitur pasagjerët që udhëtonin me të.

Postuar: 23/11/2017 - 15:35

Një makinë ka përplasur një person mesditën e sotme te kryqëzimi i Cerrrikut. Ai ishte duke hecur me biçikletë dhe për pasojë ky i fundit është plagosur rëndë.

Postuar: 23/11/2017 - 14:48

Një adoleshent ka mbetur i plagosur në Vlorë pas një sherri me një bashkëmoshatar.
 

Postuar: 23/11/2017 - 13:39

Janë zbardhur detaje të reja nga vizita e djalit te George Soros, Alexander Soros ne Tiranë.

Postuar: 23/11/2017 - 13:27

Shkatërrohet një rrjet prostitucioni në Kosovë, ndërsa në pranga kanë rënë 12 persona.

Postuar: 23/11/2017 - 12:10

Një ngjarje e rënda ka ndodhur ditën e sotme që ka tronditur qytetin e Kavajës. 

Postuar: 23/11/2017 - 11:24

Lidhur me çështjen Habilaj, janë firmosur urdhër-ndalime për disa ish-drejtues të lartë të policisë, mes tyre edhe ish-drejtori i Policisë së Vlorës Jael Çela.