BREAKING NEWS

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të Tiranës, kush fiton nga 7 kandidatët

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të
x
BREAKING NEWS

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik, por i duhet hequr pak pushteti

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik,
x
BREAKING NEWS

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”, gazetari ‘zë ngushtë’ Alimehmetin

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”,
x
BREAKING NEWS

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza: Më vodhën dhe mua

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza:
x
BREAKING NEWS

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja kur pritet ta marrë vendimin presidenti serb

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja
x
BREAKING NEWS

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në studio mes kandidatit në Kamës dhe Flamur Nokës

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e Durrësit, ja kush e fitoi

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e
x

Aktualitet

“Administrata e mbushur me militantë”, shpërthen avokat Adriatik Lapaj dhe plas deklaratën e fortë: 80% e tyre nuk njohin...

“Administrata e mbushur me militantë”, shpërthen avokat

Avokati Adriatik Lapaj i ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Open” ka theksuar se meritokracia dhe mungesa e garës është një nga problemet më të mëdha që kanë  çuar në emigrimin masiv. Sipas tij 80 përqind e administratës nuk njohin ligjin material mbi të cilin funksionon sektori ku punojnë, dhe se shumica e tyre janë të punësuar si pasojë e lidhjeve me politikën.

“Shqiptarët jo vetëm që nuk futen në administratë me meritokraci, hyjnë militantë të paaftë që në 80 përqind që hyjnë po ti pyesësh për ligjin material të sektorit që mbulojnë, të garantoj që 80 përqind nuk e kanë lexua. Administrata funksionon si bëhet kjo me të thënë e më të dëgjuar.

Ka një problem të madh me meritokracinë këtu. Është një nga arsyet pse të rinjtë e mosha e mesme nuk e shohin vetëm kështu. Nëse kjo vijon do jemi ende prodhuesit më të madh të emigrantëve në botë.

Nëse qeveritë në këtë vend do ta kishin marrë me më shumë seriozitet këtë hemoragji dhe do të kishin trajtuar, do të duhej që gishti të vendosej tek mungesa e garës. Se nëse hapeshin garë në çdo sektor dhe do të funksiononte meritokracia, nuk kemi asgjë më pak nga Kroatët që janë vend dinjitoz europian edhe pse u rrafshuan nga lufta.

Të garantoj që nga kontaktet e mia pjesa dërrmuese ikin për hall. Pjesa më e madhe ikin për mungesë prespektive”, tha ai.