BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x
BREAKING NEWS

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si qëndron e vërteta

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si
x
BREAKING NEWS

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më e fundit e prokurorisë për “Kobrën” dhe pesë të tjerë

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më
x
BREAKING NEWS

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën lëvizjen e radhës, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën
x
BREAKING NEWS

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me makinë pa dokumente, makina monitoruese zbret në terren (Detaje)

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me
x
BREAKING NEWS

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga atentati në Fushë- Krujë: E njëjta skuadër i bëri atentatin edhe...

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga
x

Aktualitet

Afera me inceneratorët, lihen në burg Arben Dervishaj dhe 4 të arrestuarit, 6 të tjerë ende në kërkim, avokatët rrëzojnë akuzat e SPAK

Afera me inceneratorët, lihen në burg Arben Dervishaj dhe 4 të

Gjykata Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (GJKKO) ka konfirmuar dje masën arrest me burg për 5 të arrestuarit për aferën e inceneratorit të Fierit. Arben Dervishaj, Regan Merdani, Robert Shabani, Gentian Zifla dhe Enver Sheshi janë lënë në burg ndërsa mësohet të kenë pohuar se ndoqën procedurat ligjore. Të gjithë të akuzuarit kanë pretenduar se nuk kanë asnjë lidhje me mashtrimin, teksa kërkuan masë më të butë me arsyetimin se nuk mund të prishin provat dhe nuk do të arratisen. Sipas tyre, kanë ndjekur të gjitha procedurat ligjore standarde, duke respektuar ligjin. Vijojnë të jenë në kërkim edhe pesë persona të tjerë të dyshuar për çështjen e inceneratorit të Fierit. Ndërkohë, avokati i zv. Presidentit të FSHF-së Arben Dervishaj, Sokol Hazizaj u shpreh se klienti i tij tha vetëm të vërtetën përpara trupit gjykues dhe se në të gjitha situatat kanë qenë në përputhje të plotë me kontratat që ai ka lidhur.  I pyetur nëse ka një lidhje me fluturimet charter me Klodian Zoton, Hazizaj tha se këto janë thjesht fjalë e se ai nuk merret me to.“Unë mendoj që ne të gjithë së bashku të marrim një nisme ligjore. Një ndryshim në kodin e procedurës penale ku masë shtrënguese për çdo ndryshim të jetë vetëm burgu, burgu, burgu. Kur të jeni gati më thoni. Po ju them dhe njëherë, organi procedural i hetimit, s’ka kryer asnjë akt inspektimi për ato që fliten. Klienti im tha të vërtetën para gjykatës që të gjitha situatat janë në përputhje me kontratën të cilën ai ka lidhur. Inceneratori i Fierit është atje, shikojeni, filmoni dhe bëni një metodë krahasuese si ka qenë dhe si është. Ai është këtu, s’ehte thirrur kurrë më parë ka qenë në rregull”, tha ai.

Flet avokati i Juri Ymerajt: Është jashtë shtetit për çështje shëndetësore

Avokati i Juri Ymeraj, Loren Liço i shpallur në kërkim i cili u shpreh se kishte shkuar të merrte informacion mbi këtë çështje. Avokati u shpreh para mediave se Ymeraj ndodhet jashtë shtetit për shkak të një problemi me shëndetin të familjes së tij. Më tej, avokati nënvizon se sipas tij, klienti është i përfshirë në skemën me ish ministrin Lefter Koka. “Kemi ardhur për të marrë informacion për një prej personave në kërkim për inceneratorin e Fierit, Juri Ymeraj. Ai ka vënë në dijeni gjykatën për udhëtimin e tij jashtë shtetit për disa probleme familjare. Bëhet fjalë për një skemë të përfshirë me zotin Koka. Arsyet për ne janë të paqëndrueshëm. Kontaktet dhe mundësitë e tij me të kush mundet ta implikojë atë ka qenë e pamundur. Kjo gjë mund të vërtetohet thjeshtësisht. Fakti që kanë kërkuar një masë për të na ka habitur. Ai ka qenë administrator i njërit prej 500 shoqërive, me kontrata dhe transferta parash të rregullta.  Punimet që ka bërë ai kanë qenë me vlera të papërfillshme.   Kompania e Ymeraj ka pasur aktivitet me shume kompani të tjera kjo është një prej tyre. S’mund të prezumojmë që meqë kjo kompani ka një kontakt me inceneratorët ka marrëdhënie juridike. Kjo është një kompani e rregullt sipas ligjit, është krijuar rreth 2015. Gjatë largimit është njoftuar organi kompetent për probleme shëndetësore. Më duhet të jem diskret ndaj arsyeve shëndetësore se bëhet fjalë për fëmijët e tij të mitur”, tha Loren Liço.