BREAKING NEWS

Aksidenti i rëndë në Elbasan, vdes në spital 18-vjeçari (Video)

Aksidenti i rëndë në Elbasan, vdes në spital
x
BREAKING NEWS

Berisha në krye të PD-së, Basha vijon takimet me demokratët, ja ku është ndalur sot (Foto)

Berisha në krye të PD-së, Basha vijon takimet me demokratët,
x
BREAKING NEWS

Video/ Çfarë ndodhi me tifozin holandez? Policia i vendos prangat teksa...

Video/ Çfarë ndodhi me tifozin holandez? Policia i vendos prangat
x
BREAKING NEWS

Garda blindon institucionet shtetërore, ja sa forca policore janë vendosur në terren

Garda blindon institucionet shtetërore, ja sa forca policore janë
x
BREAKING NEWS

Gazeta italiane zbulon prapaskenat e sherrit të tifozëve të Romës: Vodhën thikat nga një restorant që të godisnin...

Gazeta italiane zbulon prapaskenat e sherrit të tifozëve të
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ora para finales së Conderence League, Garda merr nën mbrojtje institucionet e rëndësisë së veçantë

Vetëm pak ora para finales së Conderence League, Garda merr nën
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orë

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Marrëdhëniet me NATO-n, Gjenerali amerikan: Shqipëria, vëllai i madh në rajon! Zbulon dhuratën që i ka bërë Rama

Marrëdhëniet me NATO-n, Gjenerali amerikan: Shqipëria,
x

Aktualitet

Aleksandër Çipa: Cila është një nga çështjet e krizës e shoqërisë së sotme

Aleksandër Çipa: Cila është një nga

Kreu i unionit të gazetarëve Aleksandër Çipa, në një intervistë televizive është shprehur se ka një tendencë në rritje të marrëdhënies agresive mes mediave dhe pushtetarëve.

Ai tha se disa nga çështjet e funksionimit të pushtetit politik janë defektoze në demokracinë e sotme të vendit, ndërsa shtoi se shoqëria jonë nuk është shumë sociale.

Aleksandër Çipa: Po shohim një tendencë në rritje të marrëdhënies agresive mes mediave dhe pushtetarëve. Media është një pasqyrë dhe kur është e keqpërdorur qëllimisht, përsëri ajo nuk e humbet funksionin e pasqyrës. Disa nga çështjet e funksionimit të pushtetit politik janë defektoze në demokracinë e sotme të vendit. Këtu e kam fjalën për dy mekanizmat të saj, llogaridhënia dhe transparenca. Shoqëria jonë nuk është shumë sociale, sepse shteti nuk ka qenë kurrë social tek ne. 

Më tej Çipa tha se mënyra se si duhet të përfaqësohesh në politikën shqiptare është një nga çështjet e krizës së shoqërisë së sotme. Ndër të tera ai tha se tranzicioni e ka humbur vlefshmërinë dhe funksionin.

Aleksandër Çipa: Parashikimi i çështjeve në kontekstin e sotëm dhe kryesisht vendimet që merren në mënyrë individuale mbartin një kosto të pallogaritur. Mënyra se si duhet të përfaqësohesh në politikën shqiptare është një nga çështjet e krizës së shoqërisë së sotme. Mesa duket sistemi i të quajturit tranzicion e ka humbur kohën e vet të vlefshmërisë dhe funksionalitetit. Fakti që ne ende kemi si përfaqësues dhe protagonistë dominant të skenës dhe vendimmarrjes politike, një pjesë të mirë të protagonistëve të tranzicionit postkomunist do të thotë që ne jemi jo vetëm një stanjacion por fatkeqësisht i nënshtrohemi një status Quo-je që ka vendosur ky lidership që nuk e lëshon vetveten nga pozicioni që ka.