BREAKING NEWS

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e prokurori”, gazetari Artan Hoxha tregon prapaskenat dhe çfarë u fsheh: Bosët e krimit janë sinjalizuar që mos të jenë në banesat e tyre

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e
x
BREAKING NEWS

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga miku i tij i ngushtë dhe borxhi me shuma marramendëse i pashlyer: Gjithçka ndodhi për një vajzë. Zbardhen detajet e rënda për vrasjen e bujshme

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga
x
BREAKING NEWS

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me rrëfimin e tij për avokatin e njohur të vendit tonë, tregon planin e frikshëm që i kishte përgatitur partneres: Na dha 120 mijë euro t’i vrisnim ish gruan

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me
x
BREAKING NEWS

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe tregon çfarë pritet

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja çfarë i thotë për Nuredin Dumanin

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja
x
BREAKING NEWS

“Ata që s’janë kapur janë emrat më sinjikativët”, Artan Hoxha zbulon detaje nga operacioni i SPAK: Bosët e krimit me buxhet të madh, kanë informator brenda sistemit në polici dhe...

“Ata që s’janë kapur janë emrat më
x
BREAKING NEWS

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj se do kemi më mundësi të shikojmë Talo Çelën

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin Dumani ditën që u plagos: Nuk kemi pse ta mbajmë më të fshehtë

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin
x

Aktualitet

Alimehemti: Varantit Omicron i duhet koha e tij të spostojë Deltën me të paktën 4 javë, fëmijët e kalojnë më lehtë

Alimehemti: Varantit Omicron i duhet koha e tij të spostojë

Varianti Omicron është dominues tashmë në 95 për qind të rasteve, pas një cikli 4 javor infektimesh. U paralajmërua se Omicron do të kishte një transmetueshmëri më të lartë se Delta dhe kështu ndodhi. Që prej datës 5 janar kurba e infektimeve në Shqipëri nisi rritjen për të regjistruar ditë pas dite shifra rekord, që nga nisja e pandemisë. Lidhur me situatën e pandemisë në vendin tonë, ka folur edhe epidemiologu Ilir Alimehmeti në një intervistë televizive. Ai u shpreh, se Omicron variantit të ri të Covid i duhet pak kohë që të largojë variantin Delta. Alimehmneti theksoi, se Omicron i duhen të paktën 4 javë. “Në janar nuk patëm vetëm variantin Omicron, por edhe Deltën. I duhet koha e tij të spostojë Deltën me të paktën 4 javë. 4 javë kaluan dhe tani kemi 95% Omicron. Nëse nuk hynë variant BA.2 kurba do të nisë të ulet”, tha mjeku Ilir Alimehmetaj. Numri i infektimeve ka nisur të ulet edhe të nxënësit në shkollë. Ministria e arsimit raporton se janë përgjysmuar rastet, pas shkëputjes tre ditore nga mësimi. Megjithatë, sipas epidemiologut Alimehmeti ky nuk është shqetësimi real, pasi vëmendja duhet të jetë te mosha e tretë dhe shtrimet në spital. “25 për qind më pak raportohen shtrimet në spitalet Covid krahasuar me një muaj më parë kur dominonte delta. Fëmijët e kalojnë më lehtë dhe mësuesit janë të vaksinuar. Pra nuk na shqetëson infektimi i këtyre kategorive. Nëse infektohen 50 mijë të rinj e të vaksinuar, nuk ndodh gjë. Nëse infektohen 500 mosha të treta e të pavaksinuara, mbushen spitalet”, shtoi Alimehmeti. Sipas tij, shtimi i testimeve është medota më e mirë për të parë realisht se në çfarë pike ndodhet Shqipëria. Ai tha se të njëjtën gjë po bën Kosova, e cila ka një pozitivitet më të ulët të rasteve sesa vendi ynë, ndonëse ka më shumë infektime të raportuara. “Kosova teston 15 mijë, ne 7 mijë. Sigurisht që ka më shumë infektime pro vetëm 25% janë pozitiv, ne kemi 31% pozitivitet”, tha ai.

Më të lexuarat