BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Aktualitet

Alimehmeti: Një person i vaksinuar dhe që nuk është infektuar më përpara, rrezik të ulët për të pasur sëmundje të rënda

Alimehmeti: Një person i vaksinuar dhe që nuk është

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, ka folur sa i përket imunizimit, ku deklaroi se një shtet që kalon në karantinë tani, ka dështuar me procesin e imunizimit. Në një intervistë televizive, ai u shpreh se të jesh pozitiv në tampon nuk do të thotë asgjë, por rëndësi ka se sa është rreziku për t’u shtruar në spital. Sipas Alimehmetit, kur kemi një person të vaksinuar që nuk është infektuar përpara, risku që ai të ketë sëmundje të rëndë është shumë më i ulët. “Unë do ta konsideroja që një shtet që kalon në karantinë tani, çfarëdo lloj shteti qoftë, është shtet që ka dështuar me procesin e imunizimit. Nga pikëpamja e Britanisë së Madhe ne duhet të ndalim numërimin e rasteve të reja se janë të imunizuar. Nga ana mjekësore të jesh pozitiv në tampon mua nuk më thotë asgjë. Pra, si je me shëndet, sa është risku për t’u shtruar në spital. Kur kemi një person të vaksinuar që nuk është infektuar përpara, risku që ai të ketë sëmundje të rëndë është shumë më i ulët. Nga krahu tjetër, fiton imunitetin natyror nga infektimi me virusin. Edhe tani ky person merr imunitetin më të gjerë të mundshëm, duke minimizuar kostot”, tha Alimehmeti. I pyetur për rrezikun që mund të vijë në të ardhmen nga vaksinimi me detyrim për të rinjtë, ai tha se sa më shumë kohë të kalojë më të pakta bëhen efektet. Epidemiologu Alimehmeti theksoi, se po ashtu vaksina nuk ndikon as tek fertiliteti. “Shanset që të ndodhi diçka në të ardhmen janë më të mëdha në kohë të shkurtër sesa pas shumë kohësh. Sa më shumë largohet koha aq më të pakta bëhen efektet e mundshme. Pra ka shumë gjëra të tjera që janë më rriskuese. Sa i përket fertilitetit, në këtë moment janë në nivel global janë bërë miliona doza dhe fertiliteti nëse do kishte probleme do ishte diçka që do vihej re shumë shpejt. Kemi parë që vaksinimi nuk ka lidhje po ashtu, as me dështimet tek gratë shtatzëna”, tha ai