BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Aktualitet

Alimehmeti publikon studimin e fundit: A duhet të vaksinohen ata që kanë kaluar Covid-19?

Alimehmeti publikon studimin e fundit: A duhet të vaksinohen ata që

Epidemiologu i njohur, Ilir Alimehmeti shprehet se bazuar te një studim i fundit në SHBA, individët që kanë pësuar infektim simptomatik nga SARS-CoV-2, të konfirmuar nga një laborator i besueshëm nuk kanë gjasa të përfitojnë nga vaksinimi kundër COVID-19, dhe vaksinat mund të prioritizohen në mënyrë të sigurt për t’u përdorur te ata që nuk janë infektuar më parë.

Sipas tij, bazuar edhe në studimin e realizuar në SHBA, vaksinimet te personat që më parë kishin kaluar Sars-Cov-2, duke shfaqur simptoma, nuk kanë luajtur asnjë rol.

1.359 (53%) e personave që e kishin kaluar sëmundjen, dhe

22.777 (41%) e personave që nuk ishin infektuar.

Nuk u infektua asnjë person i infektuar më parë, qoftë i vaksinuar apo i pavaksinuar.

U infektuan 2.139 persona të painfektuar më parë dhe të pavaksinuar (99.3%).

U infektuan 15 persona të painfektuar më parë dhe të vaksinuar (0.7%).

Ndër të infektuarit më parë, vaksinimi nuk luajti asnjë rol.

Ndër të painfektuarit më parë, vaksinimi pati një efektivitet 96.9%”, shkruan Alimehmeti.

“Forcat natyrore brenda nesh janë shëruesit e vërtetë të sëmundjes.” Cit.: Hipokrati.

Të vërtetat herët a vonë dalin gjithmonë në shesh miqtë e mi! Na duhet vetëm të jemi të durueshëm e të presim kohën e duhur! Kështu ndodh edhe për diskutimin nëse nevojitet apo jo vaksinimi i personave që tashmë e kanë kaluar në mënyrë natyrore infeksionin e COVID-19.

Një studim shumë i detajuar dhe me metodologji robuste u krye nga Departamenti i Sëmundjeve Infektive të Qendrës Spitalore të Cleveland, Ohio – SHBA, e cila është një qendër madhore spitalore me mbi 52.000 të punësuar.

Hulumtuesit studiuan në detaj:

TË GJITHË PERSONELIN SPITALOR (52.238 persona), nga të cilët

2.579 persona e kishin kaluar infeksionin në mënyrë natyrore, dhe

49.659 persona nuk ishin infektuar.

1.359 (53%) e personave që e kishin kaluar sëmundjen, dhe

22.777 (41%) e personave që nuk ishin infektuar.

Nuk u infektua asnjë person i infektuar më parë, qoftë i vaksinuar apo i pavaksinuar.

U infektuan 2.139 persona të painfektuar më parë dhe të pavaksinuar (99.3%).

U infektuan 15 persona të painfektuar më parë dhe të vaksinuar (0.7%).

Ndër të infektuarit më parë, vaksinimi nuk luajti asnjë rol.

Ndër të painfektuarit më parë, vaksinimi pati një efektivitet 96.9%.

Është e arsyeshme të pritet që imuniteti i fituar nga infektimi natyror ofron mbrojtje efektive kundër infektimeve të ardhshme me SARS-CoV-2.

Në vetvete, pasiguria mbi kohëzgjatjen e imunitetit mbrojtës të ofruar nga infektimi natyror nuk është argument i vlefshëm për vaksinimin e personave të infektuar më parë.

Ky studim ofron evidencë të drejtpërdrejtë se vaksinimi me vaksinat më të mira në treg VAKSINIMI ME VAKSINAT MË TË MIRA TREG NUK OFRON MBROJTJE SHTESË PËR PERSONAT E INFEKTUAR MË PARË.

Individët që kanë pësuar infektim simptomatik nga SARS-CoV-2 të konfirmuar nga një laborator i besueshëm nuk kanë gjasa të përfitojnë nga vaksinimi kundër COVID-19, dhe

Vaksinat mund të prioritizohen në mënyrë të sigurt për t’u përdorur nga kush nuk është infektuar më parë” shkruan mjeku.

Më të lexuarat