BREAKING NEWS

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia e rrethoi, por autori zgjodhi të vriste veten

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia
x
BREAKING NEWS

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka përgjegjësi për largimin e të rinjve

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në Tiranë, i pranishëm edhe kancelari gjerman, ja kush do ta shoqërojë

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë: Kanë devijuar nga objektivi, nuk po merren me zyrtarët e lartë

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë:
x
BREAKING NEWS

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së zbardh prapaskenat

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së
x
BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë po ndodh

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me
x
BREAKING NEWS

“Rama kërkon të vrasë fjalën e lirë”/ Çfarë po paralajmëron Berisha: Brenda 6 muajve tre media...

“Rama kërkon të vrasë fjalën e lirë”/
x
BREAKING NEWS

Çfarë i kërkoi gruaja shtatzënë? Zbulohet LETRA e Sokol Halilit pak momente pas aktit të tmerrshëm (FOTO)

Çfarë i kërkoi gruaja shtatzënë? Zbulohet LETRA e
x

Aktualitet

Alqi Bllako i lirë/ Lorenc Vangjeli zbardh prapaskenat: Drejtësia po përdorë dy standarte

Alqi Bllako i lirë/ Lorenc Vangjeli zbardh prapaskenat: Drejtësia po

Vendimi më i fundit i gjykatës për lirimin e ish-deputetit të PS Alqi Bllako, janë komentuar në studion e ABC Live nga analisti Lorenc Vangjeli në kuadrin e zhvillimeve të reformës në drejtësi.

Sipas tij hetimi ndaj Bllakos tregon se cilët janë ‘kryeçelësat për të kuptuar se çfarë seriozisht në shkon te sistemi i drejtësisë që publiku ka investuar besim të verbër dhe shpresë naive, pritet më shumë se çfarë mund të japë dhe besohet se çfarë do të ndodhë nesër’.

Analisti Lorenc Vangjeli u shpreh që drejtësia po përdor dy standarte ‘dy mënyra sjelljeje, njëri do të presë përfundimin e hetimeve në shtëpi, ndërkohë që tjetri është në burg… Leximi që i bëjmë ne është lindor dhe ballkanik, ndërsa ligjet janë shkruar në mënyrë europiane. Sipas tij ligji parashikon që ligjvënësi është në burg, atëherë kur është i rrezikshëm, kur kërkon të prishë provat, kur i kërkon të kryejë të njëjtën vepër penale,, etj.

Duhet abstraguar nga emri privat, një qytetar i zakonshëm që në këtë moment mund të quhet Lefter Koka apo Alqi Bllako, ose një qytetar çfarëdo, pyetjet që duhet të japë gjykata është a rrezikon të largohet dhe pyetjet e tjera që përmenda më sipër.

Sipas analistit Vangjeli, shqiptarët kanë të trashëguar një mentalitet sovjetik, ku kërkon te cdo i dyshuar një fajtor, ndërkohë që demokracia ka të tjera ligjësi.