BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x

Aktualitet

Ambasadorja e BE-së në vendin tonë lëshon mesazhin e fuqishëm dhe rendit disa kushte kryesore: Duhen më shumë rezultate në fushën kundër pastrimit të parave! Do të monitorohet historiku i ...

Ambasadorja e BE-së në vendin tonë lëshon mesazhin e

Ambasadorja e BE në vendin tonë, Christiane Hohmann ka dhënë disa porosi për politikën shqiptare me qëllim ecurinë e mëtejshme në integrimin e Bashkimit Evropian.

Hohmann përmendi pesë çështjet kritike, të cilat sipas saj do të kërkojnë vëmendjen e vecantë nga ana e institucioneve të BE në procesin e integrimit.

Sipas diplomates se larte evropiane, ecuria në fushën e sundimit të ligjit do të përcaktoje ritmin e përgjithshëm të negociatave me Bashkimin Evropian.

“Janë shtet anëtare që përcaktojnë rregullat e lojës për zgjerimin në BE. Ecuria në fushën e sundimit të ligjit do të përcaktoje ritmin e përgjithshëm të negociatave. Shqipëria duhet të tregojë një udhëheqje të fortë politike, Institucionet e drejtësie duhet të kenë një rol kyç për të luajtur.  Autoritetet shqiptare duhet të prezantoje një udhërrëfyes për sundimin e ligjit dhe do të shtjellojnë objektivat.

Më lejoni të përmend çështjet kritike që do të kërkojnë një vëmendje të veçantë sa i takon institucioneve të BE:

Së pari, do të shikohet si po konsolidohet reforma në drejtësi.

Së dyti, do të monitorohet historiku u hetimeve, ndjekjeve penale dhe i dënimeve në luftën kundër krimit dhe korrupsionit.

Së treti, do të priten më shumë rezultate në fushën kundër pastrimit të parave. Do punojmë  bashkë që Shqipëria të kalojë nga lista gri.

Së katërti, duhet angazhim në luftën kundër trafikimit të narkotikëve apo qenieve njerëzore.

Së pesti, një tregues i rëndësishëm do të jetë bashkëpunimi me institucionet e zbatimit të ligjit në BE”, tha ambasadorja.

Më të lexuarat