Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Analisti i njohur i habit të gjithë: Dy momente spiunazhi nga Ambasada në Tiranë

Postuar: 15/03/2019 - 21:44

Analisti Lorenc Vangjeli ka pohuar për herë të parë në Java në RTSH dy momente të verifikuara sesi një Ambasadë e huaj në Tiranë është përfshirë në spiunazh.

Pa përmendur se cila është Ambasada, por duke treguar vendndodhjen e saj në afërsi të Bulevardit “Dëshmorët e Kombit”, Vangjeli thotë se ato janë të lidhura me protestat e vjeshtës 2013 kundër ardhjes së armëve kimike siriane në Shqipëri dhe me vizitën e “Atit të Shenjtë”, një vit më pas, shtator 2014, në Tiranë.

“Ka dy momente të verifikuara të ndërhyrjes direkte dhe shumë të fortë të një ambasade vendi jo aleat me Shqipërinë në veprimtari të mirëfillta jo-diplomatike. Por për to nuk është folur kurrë dhe Java në RTSH i dëshmon sot për herë të parë, të konfirmuara nga burime të besueshme, vendase dhe të huaja.

Hera e parë ka qenë gjatë protestave masive kundër Edi Ramës, në vjeshtën e vitit 2013 për ardhjen e armëve kimike siriane në Shqipëri.

Politikanë periferikë, personazhe të njohur të shoqërisë civile dhe njerëz të medias, kanë pasur kontakte të parregullta me pjestarë të kësaj ambasade, e cila ishte e interesuar që një gjë e tillë të mos ndodhte, siç edhe ndodhi me atë operacion të inicuar nga amerikanët dhe në interes strategjik të vetë NATO-s.

Asgjësimi i armëve kimike siriane ndodhi në anën tjetër të Adriatikut, në Itali pa absolutisht asnjë incident.

Hera e dytë ka qenë pak ditë përpara vizitës në Atit të Shenjtë në Tiranë. Papa Françesku do të zbriste në Shqipëri në shtator 2014, por përpara tij, shërbimet sekrete shqiptare të asistuara shumë fort nga partnerët ndërkombëtarë, kryen rikonicion në rrugët që pritej të kalonte Ati i Shenjtë.

Në këtë ambasadë, që ndodhet pranë Bulevardit Dëshmorët e Kombit u zbulua prania e një pajisjeje përgjuese të papërshtatshme për veprimtari  normale diplomatike.

Pak kohë më pas, një diplomat i kësaj ambasade, zëvendës atasheu ushtarak i saj, shqipfolës i shkëlqyer, u kërkua të largohej si person non grata nga vendi për shkak të veprimtarisë së papërshtatshme që zhvilloi pranë një aktiviteti të NATO-s në Tiranë. Kohë më pas, të njëjtin fat e pati edhe shefi I tij, por incidenti nuk u bë publik.

Java në RTSH po e tregon një gjë të tillë sot për herë të parë. Këtë javë, në komisionin e sigurisë në parlament, kreu i SHISH Helidon Bendo mbajti një raport konfidencial për shqetësime në fushën e sigurisë në vend.

Raporti ishte konfidencial dhe mbledhja u bë me dyer të mbyllura”, tha Vangjeli.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/03/2019 - 23:45

Që prej kësaj të hëne, Nitin Sandesara i shumëkërkuar në vendin e tij për pastrimin e rreth 1 miliard dollarëve, nuk do të jetë më Konsull Nderi i Shqipërisë në Nigeri.
 

Postuar: 25/03/2019 - 23:11

Gazetarja Klodiana Lala ka publikuar një video, ku tregohet një tentativë vrasje në qytetin e E

Postuar: 25/03/2019 - 23:05

Hetimi i vrasjes së avokatit po drejtohet nga prokurori i Krimeve të Rënda, Behar Dibra, i cili k

Postuar: 25/03/2019 - 22:56

Gazetarja Klodiana Lala ka deklaruar se në funeralin e avokatit Ravik Gurra, i vrarë në Elbasan

Postuar: 25/03/2019 - 22:36

Ekzekutimi i avokatit të Shullazit sipas grupit hetimor ka lidhje direkte me detyrën e tij si a

Postuar: 25/03/2019 - 22:31

Vrasja mafioze e avokatit Ravik Gurra në qendër të Elbasanit, duket se do të këtë mjaft vështir

Postuar: 25/03/2019 - 22:25

Analisti Laert Vasili ka thënë se Shqipëria nuk mund të mbahet peng e politikës së opozitës.