BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Aktualitet

Aplikimet/ Shpallen fituesit e raundit të dytë në universitete (Lista)

Aplikimet/ Shpallen fituesit e raundit të dytë në universitete

Shpallen fituesit e raundit të dytë në universitetet publike dhe private të vendit. Në raundin e dytë kanë aplikuar 5900 maturantë për rreth 16 mijë kuota të lira. Pranë portalin u–albania maturantët mund të shohin renditjen në bazë të 10 preferencave që ata kanë përzgjedhur dhe më pas të bëjnë regjistrimin në programin e studimit që ata preferojnë më shumë. Regjistrimet do të vijojnë deri më 1 Tetor.

Këtë vit ministria e arsimit ka reduktuar raundet e aplikimeve në universitet, duke hequr raundin e tretë. Por kandidatëve u jepet mundësia që të regjistrohen ne raundin e lirë, pasi do të mbeten kuota të paplotesuara.

Raundi i dytë dhe raundi i fundit do të jetë një shans për të plotësuar kuotat edhe univiersitetet më pak të kërkuar dhe ato të shpallura si degë prioritare, pasi fakulteti i Gjeologjisë në unviersitetin Politeknik dhe Shkencat e Natyrës në universitetin e Tiranës kanë nga më pak se 10 studentë të regjistruar në degët e klasifikuara si prioritare.

Tek Shkencat e Natyrës, degë si Fizika, Kimia, dhe Matematika, jo vetëm që kanë pak studentë të regjistruar në raundin e parë, por edhe në këtë raund të dytë numri i aplikantëve është i ulët, madje më pak se kuotat e lira. Kandidatët nuk janë joshur nga bursa prej 40 mijë lekësh në muaj që ofrohet nëse ndjek për këto programe studimi.

APLIKIMET TEK SHKENCAT E NATYRËS

Matematikë    26 aplikantë         41 kuota

Kimi                22 aplikantë          55 kuota

Fizikë             16 aplikantë        43 kuota

SHKENCAT E NATYRËS RAUNDI I

Matematikë         9 studentë

Fizikë                     7 studentë

Kimi                       5 studentë