BREAKING NEWS

"Joe Biden e ka bërë të qartë se SPAK..."/ Spartak Ngjela komenton deklaratat e Yuri Kim dhe Arben Krajës: Berisha është hetuar para se të shpallej non grata, ndërsa Meta po hetohet për...

"Joe Biden e ka bërë të qartë se SPAK..."/
x
BREAKING NEWS

Thellohet përçarja në PD/ Nga Mallakastra në Krujë, zbardhen 7 kandidatët e grupit të Alibeajt për zgjedhjet lokale. Kush janë emrat e njohur

Thellohet përçarja në PD/ Nga Mallakastra në Krujë,
x
BREAKING NEWS

“Tërmet” tek opozita në dhjetor, nga rikthimi i Lulzim Bashës në krye të PD, tek përjashtimi i Berishës dhe Metës nga Parlamenti, ja prapaskenat

“Tërmet” tek opozita në dhjetor, nga rikthimi i Lulzim
x
BREAKING NEWS

Joe Biden fut në ankth politikën shqiptare, pushtetarët e lartë të korruptuar “në rrethin e ferrit” nga kushtet evropiane, si do të plotësohen me materiale shtesë nga amerikanët dosjet “përvëluese” në SPAK

Joe Biden fut në ankth politikën shqiptare, pushtetarët e
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja kush ka qenë njeriu i besuar i CIA në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe çfarë i ka shkruar në një raport Uashingtonit në shtator 1944 për shqiptarët

Muharrem Xhafa: Ja kush ka qenë njeriu i besuar i CIA në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Shqipëria do pushtohet nga dimri i acartë, ja çfarë ka rezervuar moti për ditët e para të Dhjetorit (TABELAT)

Shqipëria do pushtohet nga dimri i acartë, ja çfarë ka
x
BREAKING NEWS

“Gropa ruse” në zemër të Evropës, Suedia tronditet nga një skandal spiunazhi si nëpër filma, zbulohet një ndërtesë plot me oficerë të inteligjencës sekrete të Kremlinit

“Gropa ruse” në zemër të Evropës, Suedia
x
BREAKING NEWS

(VIDEO) "U kry... mos e fut aty"/ Ambasadores Yuri Kim i ndodh incidenti në Tiranë, një personazh i njohur për mediat kërcënon diplomaten, truprojat e largojnë me shpejtësi

(VIDEO) "U kry... mos e fut aty"/ Ambasadores Yuri Kim i ndodh
x

Aktualitet

'Arbër Paplekaj viktimë, fajtorë janë...', eksperti i sigurisë flet për vrasjen e Pjerin Xhuvanit: Ja kujt duhet t'i kalonte hetimi

'Arbër Paplekaj viktimë, fajtorë janë...',

Në emisionin “Në shënjestër” në News24 po diskutohet vrasja e Pjerin Xhuvanit në lagjen 5 maji para zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit.

Eksperti i sigurisë publike Fabian Zhilla, ka deklaruar në emisionin “Në shënjestër”, se çështja e vrasjes Pjerin Xhuvanit në lagjen 5 maji para zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit, duhet ti kalonte për një hetim më profesional SPAK-ut. Ai shtoi se shteti ka rënë.

“Pse njerëzit kanë qenë të armatosur? Kjo nuk vjen nëse nuk kemi grupet e krimit të organizuar. Hetimi mund të kalohej edhe në SPAK për tu ndjekur në mënyrë më profesionale. Demokraci është votë, nëse bie vota,… po derdhim gjak të pafajshëm për një kleptokraci që po na vjedh jetën. Jemi vend i NATO e po aspirojmë BE, aspiratë vulgare dhe mendoj që si shoqëri duhet të reagojmë fort duke iu larguar çdo forme që kishte interes dhunës dhe çdo individ që promovon këtë demokraci, ka rënë shteti. Kur nuk reagon por gjënë e marrin në dorë grupet… jemi pjesë e NATO dhe nuk ofrojmë garancinë e votës. Kush është mesazhi që qytetarët e Elbasanit marrin për zgjedhjet e tjera? jemi përballë një handikapi që mund të shtrihet si model.

Në lidhje me Arbër Paplekajn, personi i cili ka shkrepur armën ndaj Xhuvanit, Zhilla tha se është i pafajshëm dhe se fajtorë janë persona të tjerë.

“Arbër Paplekaj është viktimë. Nuk është hetim krimi. U qëlluan për çështje politike që kemi 30 vjet që po luftojmë. Një njeri i respektuar, kontribuoi për qëllime parimore, i trajnuar e s’duhet ta bënte por e bëri. Ai është viktimë. Na vjen keq për të dy familjet. Fajtorët janë njerëz të tjerë. në Elbasan njerëzit duhet të dilnin në protestë e të mos merrnin pjesë me votime sepse nuk kishte zgjedhje normale me atë njollë gjaku. Duhet të dalin si në jug të Italisë, U vra Falcone dolën në protesta. nëse nuk garantohet vota, kemi të humbur çdo gjë tjetër”, tha ai.

Më të lexuarat