BREAKING NEWS

“Meta si oktapodi”, shpërthen Frrok Çupi dhe lëshon paralajmërimin ‘bombë’ për Presidentin: Çështja e floririt do të...

“Meta si oktapodi”, shpërthen Frrok Çupi dhe lëshon
x

Shëndeti

Kini kujdes! Ja çfarë duhet të hani pasi të merrni vaksinën COVID-19 për të pakësuar efektet anësore

Kini kujdes! Ja çfarë duhet të hani pasi të merrni

Një dietë e shëndetshme luan një rol shumë të rëndësishëm për të siguruar që ju të keni një përvojë të sigurt të vaksinimit Covid-19.

Mes numrit në rritje të rasteve Covid-19 në vende të ndryshme, njerëzit ende nuk janë të sigurt se çfarë të hanë para dhe pas vaksinimit.

Ndërsa miliona njerëz kanë bërë vaksinat Covid, shumë të tjerë janë akoma në të njëjtën linjë. Në përpjekje për të siguruar që përvoja juaj e vaksinës është e sigurt dhe e qetë, është e domosdoshme të kujdeseni edhe për dietën tuaj.

Kështu që, këtu kemi kuruar një listë të asaj që duhet dhe nuk duhet të hani ose pini para ose pas marrjes së vaksinës.

Qëndroni të hidratuar

Të mbash veten të hidratuar është jashtëzakonisht e rëndësishme, veçanërisht kur vaksinoheni kundër Covid-19. Konsumimi i ujit gjatë gjithë ditës ju ndihmon të rigjeneroheni, gjë që minimizon rrezikun e shfaqjes së efekteve anësore të rënda dhe ju ndihmon të ndiheni më mirë gjatë vaksinimit. Pra, mos harroni të pini ujë.

Shmangni alkoolin

Alkooli do të çojë në imunitet të dobësuar. Nga ethet, lodhja deri te dhimbja e trupit, shumë njerëz po përjetojnë efekte minimale dhe pa efekte anësore pas vaksinimit kundër koronavirusit. Në një kohë si kjo, të qëndrosh i hidratuar mirë është çelësi i shëndetit të mirë.

Prandaj, duhet të shmangni pirjen e alkoolit pasi mund të çojë në dehidratim, i cili mund të intensifikojë këto efekte anësore. Sipas një studimi të botuar në revistën Alkooli Research, konsumi i alkoolit ka qenë gjithashtu i lidhur me imunitet të dobësuar.

Shmangni ngrënien e ushqimeve të përpunuara

Sipas një studimi të botuar në British Journal of Nutrition, zakonet e ushqimit të shëndetshëm janë jetike për të siguruar një trup të shëndetshëm gjatë kësaj pandemie. Kjo është arsyeja pse, kur vendosni të merrni vaksinën Covid-19, duhet të konsumoni ushqime të shëndetshme me drithëra, të pasura me fibra, sesa ushqime të përpunuara që përmbajnë shumë yndyrë të ngopur dhe kanë sasi të lartë kalorish.

Shmangni ngrënien e ushqimeve me sheqer

Ekspertët besojnë se ushqimet e pasura me fibra janë thelbësore për një trup të relaksuar dhe një sistem të mirë imunitar. Gjatë procesit të vaksinimit, është thelbësore që të jeni të qetë dhe aktiv, gjë që është e mundur vetëm nëse keni ngrënë ushqime të shëndetshme.