Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Arrestohen tre avokatët e 'VIP-ave' në Greqi, shantazhonin në emër të mafiozit shqiptar

Postuar: 19/04/2019 - 22:57

Policia e Greqisë ka lëshuar dy urdhër-arreste dhe ata janë në drejtim të dy avokatëve të njohur grekë. Bëhet fjalë për avokatin e njohur Alexander Lykourezos, por edhe atë që njihet miku i tij, avokati tjetër Theo Panagopoulos.
 
Ndaj tyre rëndojnë akuza për bashkëpunim me elementë kriminalë dhe tentativë zhvatjeje. Gjyqtarët kanë dhënë “Ok” për arrestet, duke i konsideruar si të ligjshme, shkruan gazeta greke “Kathimerini”.
 
Dy avokatët kanë rënë në pranga, ndërsa dyshohet se ata punonin për llogari të të burgosurit shqiptar Klodian Lekoçaj. Lekoçaj dyshohet se i përdorte avokatët si “ushtarë të tijtë”. Sipas përgjimeve avokati grek duke cituar fjalët e Klodianit kërcënonte biznesmenët duke u vënë gjoba: Aleksandri kërkoi 2 sepse i duhen dy. Ne kemi kërkuar 5 (milion euro) dhe më beso, unë jam shqiptar dhe kam kërkuar 5.
 
Në një tjetër përgjim thuhet:
 
Ne kemi kërkuar 5 ndërkohë që na janë dhënë vetëm 1.7 (milion euro). Ju duhet të shkoni atje dhe të çoni fjalët e mia”.
Kjo është njëra prej bisedave të përgjuara nga autoritetet greke mes Lekoçajt dhe Lykourezos.
 
Mediat greke kanë shkruar edhe më herët për atë që njihet si “mafia e burgut” në Koridhalos, ku fajësojnë shqiptarët se e kanë krijuar organizatën mafioze, e cila ka “pjellë” edhe viktima.
 
Një avokat i tretë, Giorgos Antonopoulos, u arrestua me masën e sigurisë së paraburgimit më parë këtë muaj në lidhje me të njëjtin rast pasi oficerët e antiterrorizmit vërtetuan se ai kishte qenë në kontakt të vazhdueshëm telefonik me Klodian Lekotsai, me nofkën “Claudie”, që besohet të jetë kreu i bandës së burgut.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/08/2019 - 18:28

Burimet thonë se drejtori i burgut "313", Maksim Hamitaj, dyshohej se kishte kryer disa shkelje të cilat sollën vendimin e menjëhershëm për pezullimin e tij.

Postuar: 19/08/2019 - 18:00

Ngjarja skandaloze ku u përfshi në konflikt pronari i restorantit ‘’Panorma’&rs

Postuar: 19/08/2019 - 17:43

Një i riu shqiptar ka humbur jetën në një aksident të ndodhur këtë mëngjes në Villamarina të komu

Postuar: 19/08/2019 - 17:30

Një shqiptar është dëmtuar rëndë në trup, pasi ra nga pema duke kapur një tullumbace.

Postuar: 19/08/2019 - 17:01

Aksi rrugor Vorë-Rinas-Fushë Krujë vijon të mbetet një makth për të gjithë drejtuesit e mjeteve.

Postuar: 19/08/2019 - 16:11

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit bën me dije se ka bllokuar 3 subjekte, pasi ushtronin aktivitet pa

Postuar: 19/08/2019 - 16:00

Gjykata e Vlorës ka dhënë masën e sigurisë “Arrest në burg” për Mihal Kokëdhimën, pro