BREAKING NEWS

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e prokurori”, gazetari Artan Hoxha tregon prapaskenat dhe çfarë u fsheh: Bosët e krimit janë sinjalizuar që mos të jenë në banesat e tyre

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e
x
BREAKING NEWS

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga miku i tij i ngushtë dhe borxhi me shuma marramendëse i pashlyer: Gjithçka ndodhi për një vajzë. Zbardhen detajet e rënda për vrasjen e bujshme

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga
x
BREAKING NEWS

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me rrëfimin e tij për avokatin e njohur të vendit tonë, tregon planin e frikshëm që i kishte përgatitur partneres: Na dha 120 mijë euro t’i vrisnim ish gruan

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me
x
BREAKING NEWS

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe tregon çfarë pritet

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja çfarë i thotë për Nuredin Dumanin

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja
x
BREAKING NEWS

“Ata që s’janë kapur janë emrat më sinjikativët”, Artan Hoxha zbulon detaje nga operacioni i SPAK: Bosët e krimit me buxhet të madh, kanë informator brenda sistemit në polici dhe...

“Ata që s’janë kapur janë emrat më
x
BREAKING NEWS

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj se do kemi më mundësi të shikojmë Talo Çelën

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin Dumani ditën që u plagos: Nuk kemi pse ta mbajmë më të fshehtë

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin
x

Aktualitet

Arrestohet Saimir Gjepali, anëtari i grupit të Avdylajve i dënuar në Itali me 24 vite burg për trafik droge

Arrestohet Saimir Gjepali, anëtari i grupit të Avdylajve i dënuar

Policia e Durrësit ka arrestuar ditën e djeshme Saimir Gjepalin, 48 vjeç. Gjepali është një emër i njohur për autoritetet shqiptare si pjesë e grupit të Avdylajve. Arrestimi i 48-vjeçarit ditën e djeshme është bërë për llogari të autoriteteve italiane, duke qenë se Gjepali është shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia. “Arrestohet me qëllim ekstradimi drejt Italisë, një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar, i dënuar me 24 vjet e 2 muaj burg. Specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në DVP Durrës, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, bazuar dhe në informacionet e siguruara në rrugë operative, kanë bërë të mundur lokalizimin, kapjen dhe arrestimin e përkohshëm, me qëllim ekstradimi drejt Italisë, të shtetasit të shpallur në kërkim ndërkombëtar: Saimir Gjepali, 48 vjeç, banues në Shijak, Durrës”, njoftoi policia. Më 24 shkurt të vitit 20011, Gjykata e Milanos e ka dënuar Saimir Gjepalin me 24.2 vite burg, me akuzat për trafikim narkotikësh dhe pjesëmarrje në organizatë kriminale. “Këtë shtetas, Gjykata e Milanos, Itali, me vendimin e datës 24.02.2011, e ka dënuar me 24 vjet e 2 muaj burg për veprat penale "Pjesëmarrja në organizatë kriminale" dhe "Trafikimi i lëndëve narkotike". Në bashkëpunim me autoritetet ligjzbatuese italiane vijon puna për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë”, thuhet në njoftim.

Kush është Saimir Gjepali?

48-vjeçari Saimir Gjepali, i cili pritet të ekstradohet drejt Italisë, ishte një nga të arrestuarit në kuadër të operacionit “Vol-vo 4” të finalizuar në vitin 2018. Kujtojmë që në kuadër të operacionit u gjet në Has të Kukësit një laborator për përpunimin e heroinës. Brenda laboratorit u sekuestruan 182.5 kg morfinë, e ndarë në 175 pako, 22 litra lëndë e lëngshme, të cilat përdoreshin për prodhimin e heroinës. I arrestuar në prill të vitit 2018, Saimir Gjepali bëhet protagonist i një tjetër ngjarje në majin e vitit 2020, kësaj here në qelitë e burgut 313 në Tiranë. Më 21 maj të vitit 2020 në qelitë e burgut 313 në kryeqytet shpërtheu një revoltë. Gjithçka filloi në momentin kur po kontrollohej qelia ku ishin pjesëtarët e grupit të Avdylajve, vëllezërit Astrit e Altin Avdyli, H.Seferi si dhe i arrestuari i ditës së djeshme Saimir Gjepali. Në qeli së bashku me ata ishte dhe një italian. Gjatë kontrollit në qelinë e tyre u gjet një telefon celular, pronësinë e të cilit nuk e pranoi asnjë prej tyre. Në momentet që është ushtruar kontroll në qeli, efektivët e policisë janë kundërshtuar me forcë. Anëtarët e grupit të Avdylajve kërcënuan me jetë dhe ofenduan policët, çka u dokumentua nga kamerat e sigurisë. Një muaji pasi ndodhi revolta, Saimir Gjepali la qelinë e burgut 313. Gjykata e Durrësit në qershor të vitit 2020 vendosi për 48-vjeçarin ndryshimin e masës së sigurisë. Nga “Arrest në burg”, gjykata caktoi për Gjepalin masën “Detyrim paraqitje”. Një ditë pasi i ndryshoi masa e sigurisë, 48-vjeçarit Gjepali iu dërgua formulari për justifikimin e pasurisë nga Operacioni Forca e Ligjit.

Më të lexuarat