BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Aktualitet

Artan Hoxha: Laert Haxhiu u kap pak ditë pasi hyri në Greqi nga Shqipëria, ishte pajisur me dokumente greke

Artan Hoxha: Laert Haxhiu u kap pak ditë pasi hyri në Greqi nga

Gazetari investigativ Artan Hoxha, komentoi në emisionin “Të Paekspozuarit” arrestimin në Greqi të Laert Haxhiut, më 22 maj. Ai qëndronte në vendin fqinj me leje dhe dokumenta të falsifikuara, i cili kishte ndryshuar dokumentet e identifikimit, me emer Mikis Askalidis, 32 vjeç, lindur në Gjeorgji. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, në vitin 2017, e ka dënuar këtë shtetas me 18 vjet burgim, për veprat penale “Vrasja në rrethana cilësuese”, mbetur në tentativë dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”.

Hoxha shprehu shqetësimin se si nuk u kap Haxhiu në Shqipëri edhe pse ishte në kërkim, dhe se kush e ka pajisur me dokumenta greke.

“Laert Haxhiu ka qenë në Shqipëri dhe është kapur pak ditë pasi ka hyrë në Greqi. Ai ka tentuar t’u ikë autoriteteve. Ka përplasur tre mjete të tjera. Janë rrëzuar akuzat e policisë greke, ka ngelur në burg vetëm Laert Haxhiu në pritje të kërkesës për ekstradimin.

Ai është kapur me dokument si qytetar grek, me origjinë nga Gjeorgjia.

Është ndjekur kryesisht për shtetasit me kombësi greke që kishin ardhur nga vendet e ish-Bashkimit Sovjetik që pajiseshin me dokumenta.

U bëj thirrje autoriteteve, që të zbulojnë kush kanë qenë ata që kanë pajisur me dokumenta të rregullta greke këta persona. Ata janë bosë të krimit shqiptar, në shumë vende, përfshirë Dubain.

Në momentin e kapjes kanë patur pasaporta të rregullta greke. Në rastin konkret Haxhiu është një nga pesë më të rëndësishmit të akuzuar për vrasje.

Për vite të tëra në Lushnje, ka qenë personazhi më i rëndësishëm. Ngjarja kryesore për të cilën kërkohet është masakra e Lushnjes, ku u vranë dy persona dhe u plagosën dy të tjerë.

Zoti Haxhiu, po përfaqësohet nga e njëjta studio që liroi vrasësin e ish-drejtorit të policisë Artan Cuku. Edhe në rastin konkret, do të shohim sa dashamirës janë autoritetet greke për të zbatuar ligjin dhe për ta ekstraduar, duke e vënë në dispozicion të drejtësisë shqiptare”-tha Hoxha.