BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Aktualitet

Asociacioni për serbët në Kosovë, Vuçiç: Kërkesat e shqiptarëve janë marrëzi

Asociacioni për serbët në Kosovë, Vuçiç:

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç i ka quajtur të marrëzi kërkesat e politikanëve shqiptarë nga Lugina e Preshevës, të cilët kërkojnë një Asociacion të komunave shqiptare në jug të Serbisë, gjegjësisht reciprocitet në raport me të drejtat që kanë serbët në Kosovë.

Vuçiç gjatë qëndrimit në Vranje ka komentuar kërkesat e përfaqësuesve të shqiptarëve në Luginë, që të ketë reciprocitet me të drejtat që u jepen serbëve në Kosovë edhe sa i përket Asociacionit.

“Këto janë marrëzi saqë unë jam pa fjalë dhe siç po e shihni këtë po e them para shqiptarëve,” u shpreh Vuçiç.

Në të njëjtën kohë ai theksoi se dera e tij është e hapur për të gjithë shqiptarët që jetojnë në këtë zonë.

Siç shkruajnë mediat serbe, Vuçiç u ka thënë politikanëve shqiptarë të kësaj ane se “do të ishte mirë që ata të kuptojnë se më e rëndësishmja nuk është mbijetesa e tyre politike dhe pikët politike, por se si njerëzit mund të jetojnë më mirë”.

Ai theksoi se asnjëherë nuk ka marrë përgjigje se si është e mundur që në komunën e Bujanocit që nga themelimi i qeverisë monoetnike shqiptare mjetet në buxhet të ndahen në raport 85:15 në favor të komunitetit shqiptar, ndërsa prej vitesh ishte 60:40.

Për këtë, siç tha ai, politikanët shqiptarë heshtin.

Ai shtoi se plani 7-pikësh, zbatimin e të cilit kërkojnë shqiptarët, do të zgjidhet, por se nuk e ka fajin vetëm shteti që ky plan nuk ecën përpara.

Sa i përket negociatave me Kosovën dhe planit franko-gjerman, Vuçiç ka insistuar se duhet të respektohet ajo që është nënshkruar më parë, përkatësisht Asociacioni i komunave me shumicë serbe, “gjë që kryeministri i Kosovës Albin Kurti e refuzon me këmbëngulje”.