Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Ata janë robër lufte”, zv.ministrja përplaset live me gazetarin për rastin e Alvinit në kampin e ISIS

Postuar: 21/10/2019 - 22:54

Zv.ministrja e brendshme Romina Kuka e ftuar në emisionin 'Open' tha se të bllokuarit në kampet e Sirisë janë robër luftë, prandaj dhe bëhet më i vështirë operacioni për t’i rikthyer ata në Shqipëri.

Mirëpo kjo deklaratë e saj shkaktoi debate në studio, dhe sipas gazetarëve nuk është ky thelbi i çështjes.

“Fakti që doli rasti i Alvinit në media dje, s\do të thotë që qeveria s’ka patur dijeni. Është shumë e vështirë për të identifikuar njerëzit atje. Harrojmë një fakt, që ata janë robër lufte, janë në një kamp ku të duhet të negociosh për t’i marrë. Ka patur tentativë, sepse nuk interlokutor atje. Me ndryshimin e situatës me kë të negocioj unë si qeveri shqiptare. Jemi të prekur, por nuk mund të rrezikojmë jetën e tyre.
Këta që thonë hajdeni dhe merreni, nuk është aq e thjeshtë, ka nga ata që kërkojnë para., megjithëse ky nuk është rasti”, tha Kuko.
 
Por nga ana tjetër, Ermir Gjinishi i ftuar në studio tha: “Pozicioni i Kukos i nxituar. Kush janë robër lufte, ata janë gra e fëmijë, të cilët nuk ka qenë palë direkte në këtë konflekt. Ne mund të bëjmë ironi, po ska kuptim. Shteti shqiptar s’është marrë fare me problemin dhe tani ju thoni që ne po trajtojmë cështjen me instrumente sekrete.Fenomeni ka filluar në 2012, kurse në 2015 ne dolem më një strategji”, tha ai.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/11/2019 - 22:40

Mbrëmjen e sotme është gjetur i vdekur një 68-vjeçar në fshatin Shumbat të Dibrës

Postuar: 16/11/2019 - 21:29

Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur pasditen e së shtunës në zonën e Kamzës, ku një automje

Postuar: 16/11/2019 - 19:40

"Air Albania Stadium" do të çelë nesër dyert me ndeshjen midis Kombëtares Shqiptare të

Postuar: 16/11/2019 - 17:55

Një grua në Tiranë ka mbetur e vdekur si pasojë e një aksidenti rrugor në rrugën “Demokraci

Postuar: 16/11/2019 - 17:10

Dy vëllezër në Tiranë kanë nxjerrë armët ndaj njëri-tjetrit, pas një konflikti për pronat.