BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x
BREAKING NEWS

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se të dalë në gjyq për dy çështjet e tij penale, çfarë do të dalë nga goja e ish-agjentit të FBI për kryeministrin Rama, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe deri te bisedat e fshehta...

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se
x
BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x

Aktualitet

Bankat në e-Albania, eksperti lëshon paralajmërimin e fortë dhe tregon dy anët 'e medaljes'

Bankat në e-Albania, eksperti lëshon paralajmërimin e fortë

Eksperti Pano Soko deklaroi se ndërveprimi mes portalit E-Albania dhe platformave bankare të internet banking është sa e mirë, po aq dhe e rrezikshme, por që për momentin është e parakohshme.

Duke vijuar shpjegimin e tij, Soko tha në studion e emisionit “MCN Economy” se ky ndryshim duhet të vijë paralelisht me ndërgjegjësimin e shoqërisë dhe me rritjen e sigurisë kibernetike.

Është sa i mirë po aq dhe i rrezikshëm, pasi duhet të vijë paralelisht me ndërgjegjësimin e shoqërisë, shoqëria jonë është pak e prapambetur, jemi shoqëri që as gjysma e tyre nuk ka llogari bankare. Teknologjizimin e shoqërisë e kemi me hapa të avashtë. Janë qendrat e internetit, kancelaritë që marrin përsipër shërbimet për qytetarët, por në këtë rast humbet privatësia. E-albania duhet të jetë si çelësi i shtëpisë. e dyta është fakti i sigurisë kibernetike. Pavarësisht premisave dhe pritshmërive, ky vit tregoi që mund të jemi vend vulnerabël, ne s’jemi të përgatitur. Sistemet tona informatike janë shumë vulnerabël. Mund të bëjë një dëm më të madh se publikimi i pasaportave. E shoh të parakohshme, do shkojmë aty, por duhet të mendojmë për kulturimin e shoqërisë dhe sigurinë.
Ne si shoqëri kemi prapambetje në kulturën financiare, në mënyrën si përparojmë, kemi ligjet më të forta në rajon që detyrojmë qytetarët të përdorim bankat, por përsëri dështojmë. Problemi është pse kemi këtë nivel të lartë keshi. Po nuk hoqëm keshin nuk bëjmë dot asgjë tjetër, keshi është faktor i mënyrës se si ne e bëjmë ekonominë tonë. E dyta është paraja e pistë që infiltrohet më lehtë në një ekonomi që përdor keshin.

Më të lexuarat