Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Banorët e 'Astirit' bllokojnë sërish rrugën: Do vdesim këtu!

Postuar: 17/11/2018 - 17:36

Banorët e Unazës së Re të njohur si zona e “Astirit” në kryeqytet janë mbledhur sërish mbrëmjen e sotme në protestë për të kundërshtuar shembjen e banesave të cilat preken nga projekti i Unazës së Madhe.

Në ditën e 14 të protestë së tyre banorët kanë bllokuar rrugën dhe shprehen se nuk do lejojnë të prishen banesat e tyre pa marrë dëmshpërblim me vlerën e tregut.

Në një lidhje për ‘Neës24’ një nga banorët u shpreh se do brojë e armë pronënë e tij që e ka në proces legalizimi që prej vitit 2006.

“Ne kërkojë nga qeveria dhe bashkia që të merren vesh me ne. Ky është mundi dhe djersa jonë. Ai na quan nazistë. Ne nuk jemi të ardhur nga hëna, por jemi banorë të këtij qyteti. Ne nuk jemi të jashtëligjshëm dhe kemi nisur një proces legalizimi për banesat tona që prej vitit 2006. Ka ardhur koha që gota u mbush. Këtu do vdesim sepse nuk kemi ku shkojmë. Do mbroj pronën  time me armë. Ata vjedhin taksat tona”, thotë banori.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 15:25

Ora 16:00 e ditës së sotme është afati i fundit që studentët i kanë lënë qeverisë për të plotësuar 8 kërkesat e tyre. 

Postuar: 11/12/2018 - 15:21

 Autoritetet amerikane kanë vërtetuar zyrtarisht se një pjesë e dokumentave të kompanisë ame

Postuar: 11/12/2018 - 15:14

Mijëra studentë qëndrojnë që prej orëve të paradites në protestën përballë Ministrisë së Arsimit,

Postuar: 11/12/2018 - 15:12

 Pas lajmit të publikuar nga Top Channel se  kryeministri Edi Rama do të jetë përb

Postuar: 11/12/2018 - 14:45

Protestës së studentëve sot në ditën e saj të shtatë i janë bashkuar jo vetëm qytetarë dhe gjimna

Postuar: 11/12/2018 - 14:42

Deutsche Welle/ Protesta e studentëve për ndryshimin e sistemit të arsimit të lartë hyn të martën

Postuar: 11/12/2018 - 14:35

Studentët janë në ditën e tyre të 7 të protestës dhe kanë mbajt fjalime njëri pas tjetrit ku vazh