BREAKING NEWS

Dy anije gjigante 250 metra të flotës ruse do kalojnë pranë Shqipërisë, anija cisternë dhe shoqëruesi i saj misterioz po i drejtohen...

Dy anije gjigante 250 metra të flotës ruse do kalojnë pranë
x
BREAKING NEWS

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja mori përpara tre kalimtarët, vdes në spital njëri prej tyre (EMRI)

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja
x
BREAKING NEWS

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet masa e dhënë

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na tha se u zhduk”/ Zbulohet për herë të parë shteti ku ndodhet personi që lajmëroi xhaxhanë e Ervis Martinaj për zhdukjen e të shumëkërkuarit të drejtësisë

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na
x
BREAKING NEWS

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e menjëhershëm

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e kërcyer në bodrumet e politikës shqiptare

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e
x
BREAKING NEWS

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e Berishës nga politika, në shtator Kuvendi do shkaktojë “tërmet” për “non gratat” dhe spiunët

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali Berishën, nëse nuk do jetë më deputet ndaj tij do të filloj procesi penal, në shtator do kemi ngjarje të reja

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali
x

Aktualitet

Barometri i Sigurisë 2022, analisti jep alarmin: Ja kush është kërcënimi më i lartë për Shqipërinë

Barometri i Sigurisë 2022, analisti jep alarmin: Ja kush është

Eduard Zaloshnja ka folur mbrëmjen e sotme në një emision televiziv në lidhje me Barometrin e Sigurisë për vitin 2022.

Ai shpjegoi se sipas këtij Barometri, ka rezultuar se korrupsioni shihet si kërcënimi më i rëndë për vendin dhe se shumica e qytetarëve mendojnë se korrupsioni gjatë 5 viteve të fundit është rritur.

Po ashtu një pjesë e konsiderueshme pohojnë se korrupsioni është shtrirë shumë thellë dhe se vështirë se mund të ndryshohet.

Zalonshnja tha se synimi këtij ‘Barometri’ është që të krijohet një pasqyrë e opinionit që kanë shqiptarët e thjeshtë me çështjet e sigurisë.

“Unë kam bërë skemën e kampionimit, shpërndarjen e anketave në pika të ndryshme në të gjithë vendin. Dyrmishi është autori i interpretimit të këtyre rezultateve. Ky është një barometër që bëhet çdo vit, synimi është që të krijohet një pasqyrë e opinionit që kanë shqiptarët e thjeshtë në lidhje me çështjet e sigurisë. Pyetjet janë përmbajtësore që kanë të bëjnë me sigurinë personale, në ambientin ku jetojnë, në botë apo në rajon. Anketimi bëhet drejtpërdrejt në terren.”, tha Zaloshnja.

Ai gjithashtu theksoi se kryefjala e studimit është korrupsioni, sepse ka katër vite rresht që perceptohet si rreziku më i lartë në vend.

“Qytetarëve iu është dhënë një listë me 10 kërcënime të mundshme. 67 % kanë zgjedhur korrupsionin si kërcënimin më të madh. Këtë vit është shfaqur kërcënimi i luftës me vendet fqinje dhe kjo ka të bëjë me fillimin e luftës në Ukrainë dhe rritjen e tensioneve në Ballkan. Pra ka shkuar në 49 %. Lufta me vendet fqinjë konsiderohet edhe më i rrezikshëm. Gjëja më e rëndësishme  është se 2/3 e shqiptarëve e shohin korrupsionin si një nga dy kërcënimet më të mëdha të vendit. Pra pothuajse 85 % mendojnë që ose ka mbetur njësoj se është rritur edhe më tepër. Ky tregues përputhet me atë që kemi bërë ndër vite, që gjithmonë korrupsioni është tregues i nivelit të lartë të rrezikut”, tha ai.

 

Më të lexuarat