BREAKING NEWS

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria kibernetike, Shqipëria u sulmua nga Irani

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x
BREAKING NEWS

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve në spitalin e Fierit dhe mbajtja peng e Xhamisë së Namazgjasë, si ndryshoi qëndrim Edi Rama për gylenistët pasi Erdogan filloi të tërhiqte investimet në Shqipëri

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve
x
BREAKING NEWS

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave të Gylenit, te blerja e dronëve 40 milionë euro nga dhëndri i Sulltanit turk

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave
x
BREAKING NEWS

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim vizitë blic te spiuni Ilir Metaj, ish-Presdeinti distancohet nga “non grata” Sali Berisha

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim
x

Aktualitet

Baza detare e NATO-s në Porto Romano, Stoltenberg: Strategjia e Ballkanit Perëndimor, me rëndësi për Aleancën, po shqyrtojmë ofertën e Shqipërisë

Baza detare e NATO-s në Porto Romano, Stoltenberg: Strategjia e Ballkanit

NATO po vlerëson propozimin e qeverisë shqiptare për bashkëfinancimin e një baze ushtarake detare në portin e ri tregtar të Porto Romanos.

I pyetur për zgjerimin e NATO-s në dhjetë vitet e ardhshme, Stoltenberg tha se udhëheqësit e NATO-s përsëritën në Madrid se politika e dyerve të hapura të NATO-s mbetet në fuqi.

Duke komentuar ndërtimin e një baze detare në Detin Adriatik që NATO po negocion me Shqipërinë dhe investime të tjera të mundshme dhe vendosjen e trupave në rajon, Stoltenberg tha se Koncepti i ri Strategjik i NATO-s, i miratuar në Samitin e Madridit, konfirmon edhe një herë strategjinë e Ballkanit Perëndimor, me rëndësi për Aleancën.

NATO do të vazhdojë të promovojë stabilitetin, sigurinë dhe bashkëpunimin në rajon, duke përfshirë përpjekjet e përditshme të KFOR-it, të selisë sonë në Sarajevë dhe të zyrës sonë në Beograd, tha Stoltenberg, duke shtuar se siguria dhe stabiliteti në Ballkanin Perëndimor është e rëndësishme për NATO-n dhe për paqen dhe stabilitetin në Evropë.

Stoltenberg tha se NATO dhe Serbia kanë pasur një partneritet të ngushtë prej vitesh, i cili bazohet në dialogun politik dhe bashkëpunimin praktik, me respekt të plotë për politikën e neutralitetit ushtarak të Serbisë.

Dialogu politik ndërmjet NATO-s dhe Serbisë merr forma të ndryshme, përfshin kontakte ndërmjet zyrtarëve serbë dhe NATO-s dhe marrëdhënie të vendosura mirë ndërmjet komandantit të KFOR-it dhe shefit të shtabit serb, tha Stoltenberg. Ajo që i bën të mundshme këto marrëdhënie është fryma konstruktive dhe respekti i ndërsjellë, i cili duhet të vazhdojë, shtoi ai.

I pyetur nëse është i shqetësuar për stabilitetin afatgjatë të Kosovës, Stoltenberg tha se ka diskutuar me lidershipin e Prishtinës dhe Beogradit për tensionet në Kosovë dhe shtoi se të dyja palët duhet të qëndrojnë të qetë, të shmangin veprimet e njëanshme dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga BE.

Në përputhje me mandatin e tij në OKB, misioni i KFOR-it po monitoron nga afër situatën dhe është i përgatitur të ndërhyjë nëse rrezikohet stabiliteti. Misioni ynë është i përqendruar në sigurimin e një mjedisi të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë popullin e Kosovës, tha Stolternberg.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s tha se Aleanca vazhdon të mbështesë plotësisht dialogun e ndërmjetësuar nga BE dhe u bën thirrje të gjitha palëve të vazhdojnë negociatat sepse ato janë të një rëndësie kyçe për paqen dhe sigurinë rajonale.

 

Më të lexuarat