BREAKING NEWS

COVID-19/ 6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri, ja zonat "më të nxehta"

COVID-19/  6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e
x
BREAKING NEWS

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i përgjigjet Kurtit: Faleminderit

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i
x
BREAKING NEWS

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë për përjashtimin nga PD të Berishës dhe lëshon paralajmërimin e fortë: Këta të tre janë fatkeqësia më e madhe për çdo shqiptar!

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të fillojmë përgatitjet për ...

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të
x
BREAKING NEWS

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen të gjitha takimet. Zbardhet njoftimi zyrtar

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen
x
BREAKING NEWS

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali Berishën: Ndodhet në vështirësi! Aq i fortë është ai, sa kur kishte përballë Ramiz Alinë...

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e fuqishëm për politikën shqiptare

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e
x
BREAKING NEWS

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan qeverinë “Rama 3”, ja kush abstenoi (EMRAT)

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan
x

Aktualitet

BE njohu certifikatën vaksinimit të Shqipërisë, cilat janë dy kategoritë që mund të lëvizin pa problem

BE njohu certifikatën vaksinimit të Shqipërisë, cilat

Komisioni Europian sot miratoi certifikatën e vaksinimit të Shqipërisë duke e njohur zyrtarisht. Kjo do të thotë se shqiptarët që janë vaksinuar kundër COVID-19 dhe kanë marrë pasaportën digjitale mund të lëvizin lirisht në vendet e Europës.

Por jo të gjithë. Në vendimin e miratuar nga KE theksohet se do të njihet vetëm certifikata që është përfituar nga injektimi i dozave të njohura nga Agjencia Europiane e Barnave (EMA).

Në Shqipëri janë vetëm dy vaksinat që janë njohur nga “EMA”, “Pfzier” dhe “AstraZeneca”, ndërsa “Sinovac” dhe “Sputnik” ende nuk janë njohur.

Megjithatë kushtet nga njëri shtet në tjetrin për lëvizjen janë të ndryshme. Disa prej vendeve europiane për qytetarët që nuk janë vaksinuar, ose që kanë marrë dozën por që nuk njihet nga (EMA) kanë vendosur kushte testin e antitrupave ose tamponin.

Komisioneri për Drejtësinë, Didier Reynders tha se situata është e favorshme që qytetarët të lëvizin lirshëm dhe tashmë është koha për të kompensuar humbjet e muajve të kaluar.