BREAKING NEWS

Me kë do ta formojë PS-ja qeverinë pas 25 prillit? Rama i jep përgjigjen e prerë gazetarit

Me kë do ta formojë PS-ja qeverinë pas 25 prillit? Rama i jep
x

Aktualitet

Befason profesori i njohur me deklaratën: Opozita nuk ekziston, PD të ndërrojë figurat menjëherë

Befason profesori i njohur me deklaratën: Opozita nuk ekziston, PD të

Profesori Elvis Hoxha në një prononcim për emisionin “Tempora” deklaroi se aktualisht vendi është pa opozitë dhe pa institucione.Sipas tij PD duhet të  bëjë një reformim të vetvetes, duke filluar me ndërrimin e figurave, por ai thotë që këtë PD nuk e bën dot.

"Aktualisht në jemi pa institucione, por edhe pa opozitë. Ju nuk shihni një opozitë e cila përbëhet nga grupe interesi brenda PD, që është një parti në numër masive dhe të ketë grupe interesi që të shprehin qëllime të caktuara mbi ndërtimin e demokracisë. Shpresa do ishte që opozita vetë, përveçse mund të lindin akte opozitare që duhet të shprehen, opozita vetë duhet të gjente mundësinë nëse ka dëshirë të ristrukturonte plotësisht pjesën e vetë përfaqësuese para popullit. Mos të dilte prapë me të njëjtët figura. Këtë mund ta bëjë dot? Se bën dot. Të gjenin të gjithë akset e shprehjeve të interesave publike."- tha profesori.